Lebo odmena za hriech je smrť, ale Božím darom milosti je večný život v Kristovi Ježišovi, Pánovi našom. (Rimanom 6,23)

Ian McCormack opäť na Slovensku

Slovensko opäť poctil svojou návštevou známy Novozélanďan Ian McCormack. Nepricestoval však z ďalekého Nového Zélandu, ale z Anglicka, kde žije so svojou manželkou Jane a tromi utešenými deťmi, Lisou, Michaelom a Sarah.

So svojím svedectvom už Ian precestoval množstvo krajín sveta, ale na Slovensku sa mu zjavne páči. Veď v priebehu tohto roka je to už jeho druhá návšteva. Okrem prírodných a kultúrnych krás ho asi najviac fascinuje množstvo ľudí, ktorí prichádzajú na stretnutia s ním, ktorí niekedy možno s otvorenými ústami počúvajú jednotlivé pasáže jeho príbehu a následne reagujú na volanie do Božieho kráľovstva.

Tentoraz jeho prvé kroky viedli do centra Turca, Martina, kde v stredu 25. novembra 2009 vyrozprával pred veriacimi a prítomnými hosťami svoj fascinujúci príbeh. Následne cestoval do Banskej Bystrice, kde vo štvrtok 26. novembra 2009 poctil svojou prítomnosťou zhromaždenie veriacich, ale aj pozvaných hostí v priestoroch budovy banskobystrického zboru. A jeho pobyt na Slovensku zakončil v piatok 27. novembra 2009 návštevou zboru v Nitre, kde prítomným opäť s obrovským entuziazmom predostrel realitu neba a pekla.

Ako prebiehali zhromaždenia s týmto neobyčajným človekom? Podobne ako všetky zhromaždenia Cirkvi kresťanské spoločenstvá Slovenska, avšak s oveľa väčšou účasťou a nevšednou atmosférou. Každé jedno zhromaždenie začalo niekoľkými piesňami, ktorých texty oslavujú živého Boha a volajú všetkých do Božej prítomnosti. Po nich už priestor pred publikom patril hosťovi večera a jeho tlmočníkovi. Počas jeho vystupovania bolo všetkým, veriacim aj neveriacim, zjavné, že je to úplne iný človek ako oni sami, že prežil niečo, čo radikálne zmenilo jeho život. Niet divu, veď bol mŕtvy 15-20 minút a počas svojej klinickej smrti zažil nielen realitu neba, miesta plného lásky a radosti, ale aj realitu pekla, miesta plného bolesti a trápenia.

Pre tých, ktorí už počuli jeho príbeh, ale aj pre tých, ktorí ho ešte nepočuli, bolo zážitkom vidieť Iana naživo a počuť jednotlivé príbehy jeho šokujúceho rozprávania. Príbehy o spôsobe života mladého cestovateľa, ktorý so svojím priateľom cestuje po východnom pobreží Austrálie, odtiaľ do Ázie a neskôr na východné pobrežie Afriky, aj s doskou na surfovanie pod pazuchou a pár dolármi vo vrecku. O tom, ako sa dostal na ostrov Maurícius, kde trávil čas surfovaním a nočným potápaním. A hlavne o tom, ako jedno také nočné potápanie úplne zmenilo jeho život. Ako tak hľadal langusty a kalamáre, stretol veľmi čudne vyzerajúce medúzy, ktoré mali zvonovitú hlavu, štvorhrannú zadnú časť a za sebou ťahali priehľadné chápadlá. To ešte Ian netušil, že sa stretol s najnebezpečnejšou medúzou na svete, Štvorhrankou smrteľnou. Dostal od nej zásah, ako keby ho zasiahla elektrina. Takýchto zásahov dostal počas potápania päť, kým sa dostal k člnu, ktorý ho odviezol späť na breh.

Potom nasledujú chvíľami až humorné príbehy o vystrašenom domorodcovi, peniaze chtivom taxikárovi či namyslenom čínskom majiteľovi hotela. Po nich už nasledovali pasáže hovoriace o tom, ako sa Ian konečne dostal do sanitky a ako v nej bojoval nielen o svoj telesný život, ale aj o to, kam pôjde po tom, keď tento boj prehrá. Hral ruskú ruletu o svoj život, ale našťastie vyhral, pretože v sanitke uveril v Ježiša Krista a odpustil všetkým tým, ktorí mu ublížili. V nemocnici mu už lekári nedokázali pomôcť, a preto Ian zomrel. Ocitol sa v pekle, v tme plnej strachu, bolesti a utrpenia. Odtiaľ ho však Boh vytrhol a prijal ho do svojho náručia. Ukázal mu realitu neba s jeho krásami a zaplavil ho vlnami lásky a radosti. Je neuveriteľné, s akou presnosťou Ian opisuje miesta, na ktorých sa ocitol v čase svojej smrti. Aj napriek tomu, že nikdy predtým nečítal Bibliu a kresťanstvo bolo pre neho len náboženstvom, videl a zažil také skutočnosti, ktoré opisuje Biblia, bez toho, aby o nich vedel.

Po tomto všetkom mu Boh ukázal jeho najbližších, priateľov, známych, ale aj neznámych ľudí, kvôli ktorým sa musí vrátiť na zem a povedať im o tom, čo videl, aby sa aj oni mohli rozhodnúť a prijať ponuku večného života. Tak sa Ian v okamihu ocitol späť v nemocnici, odkiaľ po pár dňoch odišiel živý a zdravý, bez žiadnych následkov, aby povedal tebe a mne, že existuje Boh, že je živý a ponúka večný život v Jeho prítomnosti.

Po tom, ako prerozprával celý svoj príbeh, požiadal tých, ktorí chcú prijať Ježiša Krista do svojho života, aby sa s ním modlili modlitbu spasenia, v ktorej vlastnými ústami vyznajú Ježiša ako svojho Záchrancu a Spasiteľa. Potom tých, ktorí tak urobili pozval dopredu, aby sa za nich osobne pomodlil. Každý, kto tak urobil, dostal knihu s názvom „Záblesk večnosti“, ktorá vypovedá celý Ianov príbeh. Na záver sa Ian modlil aj za uzdravenie. Prichádzali viacerí, ktorých sužujú nejaké choroby, aby sa za nich Ian pomodlil, aby sa skrze neho dotkla ich tela uzdravujúca Božia moc.

Čo dodať na záver? Stretnutia s Ianom McCormackom sú vždy veľmi príjemné a povzbudením pre každého, pretože Ian je svedectvom o tom, že Biblia je pravda a človek sa už tu na zemi rozhoduje o tom, kde strávi večnosť. Ian vie, že keď zomrie, tak sa vráti do nádhernej krajiny, ktorú videl, do náručia svojho Stvoriteľa. Verím, že sa tam s ním stretneme a spoločne budeme zažívať vlny lásky a Božieho prijatia.Súvisiace články

Ian McCormack|Logos 7 / 2011 | Redakcia |Zo života cirkvi
Ian McCORMACK na Slovensku|Logos 8 / 2008 | Daniel Šobr |Zo života cirkvi
Protireformácia na Slovensku|Logos 9 / 2007 | Soňa Žabková|Z histórie
Dr. Bill Moore opäť na Slovensku|Logos 9 / 2010 | Daniel Šobr |Aktuálne
Navštívil nás Ian McCormack|Logos 10 / 2009 | Redakcia |Zo života cirkvi