Lebo odmena za hriech je smrť, ale Božím darom milosti je večný život v Kristovi Ježišovi, Pánovi našom. (Rimanom 6,23)

List matky synovi

logos-11-12-2016-matka-dieta.jpg

O tom, čo je v hĺbke môjho srdca a čo chcem učiť každého z našich troch krásnych synov, ako budú rásť a dospievať.

Môj drahý syn, pristupuj ku každému dievčaťu s úctou a na prvom mieste sa na ňu pozri ako na človeka… Až potom ju vnímaj ako osobu ženského pohlavia. Spoznaj najskôr jej dušu, jej vnútro a nenechaj sa oklamať krásou a lichotnými slovami. Dôležitejší je obsah vo vnútri ako vonkajší lesknúci sa obal. Nikdy nerozprávaj dvojzmyselné reči, ktoré môžu zraniť, alebo dať falošnú nádej Tvojho záujmu o ňu. Nikdy sa nevysmievaj pre jej zovňajšok. Žiadne dokonalé miery a tvary neexistujú. Buď odhodlaný nehľadieť na dievča, ktoré je len veľmi sporo oblečené. Netúž po takej, ktorá sa aj pre iných vystavuje ako vo výklade. Jej telo je presýtené pohľadmi mnohých. Ale ty si zaslúžiš ženu, pre ktorú budeš jediný… jediný, ktorý má právo vidieť ju v plnej kráse. Za vyzývavým, koketným dievčaťom je častokrát skrytý pocit odmietnutia a menejcennosti a z toho prameniaca túžba po obdive a prijatí. Žena, ktorá pozná svoju hodnotu a váži si samú seba, nebude pútať pozornosť úsporným obliekaním. Pretože pozná svoju krásu aj svoju ženskosť. Nezaujíma ju, že je taká „móda“, že je to normálne a „in“. Oblieka sa pekne, módne, elegantne a predsa chráni svoje ženské prednosti a necháva ich zahalené. Slovo cudnosť je pre ňu vzácne, nevyžaruje z nej sexuálny náboj, ale čistota. To je jej nádherné oblečenie, jedinečnosť, ktorá sa nedá nájsť ani v posledných módnych kúskoch. Pri pohľade na ňu muž nikdy nebude mať žiadostivé myšlienky. Hanbí sa čo i len osloviť ju, aj keď ho to k nej priťahuje. Ale táto príťažlivosť vysoko prevyšuje iba túžbu po jej tele. V prítomnosti takej ženy sa muž stáva lepším.

Nech je Tvoje srdce čisté a nech je Tvojim očiam nepríjemný pohľad na odhalenú ženu. Zaslúži si, aby si možno ako jediný z mnohých pozrel na ňu s čistotou v očiach a nie so žiadostivosťou.

Možno túži nejako vyniknúť, chce byť niečím výnimočná, možno sa s niekým porovnáva, alebo sa chce na niekoho podobať. Jej pocit krásy však nepramení z toho, že má rada samú seba. Cíti sa nádherne len vtedy, keď sa za ňou muži obzerajú, keď ju obdivujú. Aký je to veľký úspech, ak oproti nej ide muž so svojou partnerkou a predsa sa obzrie za ňou! Ani prítomnosť blízkej osoby nie je taká cenná, ako ešte jeden pohľad práve na jej veľmi skromne odeté telo. Na pracovisku vyťahuje ženské zbrane, aj keď vie, že muži okolo sú zadaní. Svedomie je necitlivé, keď vábi niekoho, kto je manželom a otcom. Nezaujíma ju, že spôsobí poníženie jeho manželke, smútok deťom a možno aj zničenie celej rodiny. Užíva si ten slastný pocit víťazstva. Prekrásny obal, ale čo je vo vnútri takej ženy?

Nevidí, že to nie je víťazstvo, že je to jej osobná prehra. To obzretie muža, sadnutie na jej lep a podľahnutie jej vábeniu nie sú vôbec spôsobené jej dych vyrážajúcou krásou, ale „ľahkou dostupnosťou“. Mnohé ženy sú omnoho krajšie, ale nie sú lacným tovarom, nezvádzajú očami, pohybmi, dvojzmyselnou rečou. Poznajú svoju hodnotu.

Rozhodni sa byť iný! Žene, ktorá sa takto správa, dáš omnoho viac svojím prístupom, keď sa neobzrieš, keď nepodľahneš. Obdiv cudzích mužov ju naďalej drží v sebaklame. Nevie, že nepotrebuje ich obdiv k tomu, aby bola šťastná. Potrebuje sa mať rada, vážiť si samú seba. Obliekať sa krásne kvôli sebe alebo kvôli mužovi, ktorého miluje.

A ty si natoľko váž samého seba, že to bude pod Tvoju úroveň. Žena predsa nie je tovar, nie je sústom pre oči, nie je na uspokojenie mužskej žiadosti. Je hodná Tvojho rešpektu, aj keď ona sama nepozná zatiaľ svoju hodnotu. Možno je jej oblečenie výkrikom po láske a neuvedomuje si, že pritiahne k sebe len tých, ktorí sa zaujímajú o telo a možnosť „užiť si“. Bude pre nich len ďalšou „sexi kosťou“, ktorú po nejakom čase vymenia. Prináša to do jej života viac a viac zranení, čo znova zakrýva svojím obliekaním a koketovaním. A ani netuší, aká je vzácna a že si zaslúži skutočnú lásku. Že je hodná toho, aby ju niekto miloval kvôli nej samej a netúžil iba po jej tele.

Ak sa zamiluješ, zamiluj sa do srdca ženy, zamiluj sa do toho, aká je vo vnútri. Vonkajšia krása môže starnutím pominúť, ale krása jej srdca Ťa bude fascinovať stále. Získaj si jej priazeň dvorením a nikdy neprestaň dobývať jej srdce, ak Ti už bude aj patriť. Tvoja láska k nej nech stále rastie a buď vďačný, že je práve Tvojou. Vždy si spomeň na to, koľko veľa úsilia Ti dalo získať si jej pozornosť a náklonnosť. Pretože nebola jednou z tých, ktoré sa hneď „ponúknu“.

Rozhodni sa, že bude Tvojou jedinou. Vernosť je obrovská hodnota, ktorá v dnešnom svete už stráca miesto. Buď verný nielen telom, ale aj myšlienkami a srdcom. Nikdy nedovoľ, aby do Tvojho života prišlo „okorenenie“ v podobe pornografie, či prezeraní si potajme obrázkov nahých žien. Je to otroctvo, ktoré kradne srdcia a myšlienky mnohých mužov. Je to začiatok konca otvorenosti, dôvere, úprimnosti vo vzťahu. Tajnosti a skryté veci ničia lásku. Ak žena povie, že jej to nevadí, nie je to pravda. Neprizná to, lebo je to ponižujúce a bolestivé. Vedomie toho, že pohľady a myšlienky muža, ktorého miluje, nepatria len jej, spôsobí, že je zašliapaná jej krása, úcta k sebe samej. Muž, ktorý nie je vnímavý, si ani neuvedomí, koľko smútku jeho „občasný koníček“ spôsobí žene, ktorá tak veľmi túži byť jedinou v jeho živote, v srdci aj v myšlienkach.

Keď sa oženíš, váž si svoju manželku, keď sa nebude obliekať tak, aby bola na očiach všetkých. Určite by si nechcel, aby telo Tvojej milovanej bolo okukané z každej strany ďalšími mužmi. Pretože ona ho bude chrániť a dávať len Tvojim očiam a Tebe samému.

Kiež by som mohla ako Vaša mama, šťastná mamina troch úžasných synov povedať, že som bola takýmto dievčaťom, ktoré si vážilo seba a svoje telo… so slzami v očiach však musím priznať, že opak je pravdou!

Vy ma už poznáte inú, úplne inú, aká som bola niekedy. Predtým, než Pán Ježiš zahojil moje vnútro, oslobodil ma z neúcty k sebe samej, ukázal mi hodnotu, ktorú mám. Jeho láska a odpustenie urobili z menejcennej, zakomplexovanej a koketnej ženy… ženu šťastnú a celistvú… vernú a milujúcu manželku a maminu, akou som dnes. Chcem, aby ste to vedeli a pristupovali ku každej žene v čistote a s úctou, keď budete rásť a keď začnete vnímať krásu a príťažlivosť ženy.

Vždy milujte Boha a Jeho Slovo, On Vám dá silu odolať všetkým nástrahám. Dá Vám múdrosť rozpoznať, čo je dobré a čo zlé. Nemusíte vyskúšať všetko, vymáchať a zašpiniť sa v bahne ako ja. Ani nemusíte mať viac žien, kým nájdete tú „pravú“. Zachovajte si srdce a aj telo pre tú jedinú.

Som Bohu veľmi vďačná za môjho drahého manžela a Vášho ocka pre to, aký je. Má na to silu, pretože je v jeho srdci láska k Bohu viac ako čokoľvek iné. Verím, že aj naďalej bude pre Vás príkladom a dôkazom, že je to možné. Prajem si z celého srdca, aby ste sa aj Vy traja, keď budete dospievať, pripojili k tomu málu a boli motiváciou pre ďalších mužov v dnešnej dobe. Nech ich je čoraz viac. Ešte nie je neskoro.

Ja už čas môjho dospievania nevrátim, moje chyby a zlyhania Boh odpustil a stále s láskou odpúšťa, patrí Mu obrovská vďaka za všetko. Preto Vás chcem učiť Božím hodnotám a túžim Vám ísť príkladom.

A ak náš dobrý Boh dá a budem mať aj dcérku, budem do jej života vkladať poklady z Božieho slova. Neustále jej budem pripomínať, aká je dôležitá, vzácna a milovaná. Aby si vážila samú seba, svoje telo a chránila svoje srdce od zlých a ničiacich vecí. Zatiaľ to túžim aj naďalej odovzdávať všetkým tým jedinečným ženám, ktoré sú okolo mňa a ktoré Boh privádza do môjho života.Súvisiace články

Júdov list|Logos 12 / 2009 | Daniel Šobr |Preklad Biblie
List Galaťanom|Logos 9 / 2019 | Martin Vincurský|Vyučovanie
1. a 2. list Korinťanom|Logos 10 / 2018 | Martin Vincurský|Vyučovanie
1. a 2. list Tesaloničanom|Logos 8 / 2018 | Martin Vincurský|Vyučovanie
2. list Timotejovi|Logos 8 / 2012 | Daniel Šobr |Preklad Biblie