A toto je svedectvo, že Boh nám dal večný život, a tento život je v Jeho Synovi. (1. Ján 5,11)

Padlý anjel

logos-03-2012-whitney.jpgViackrát úprimne hovorila o svojom boji so svojimi démonmi, keď nedávno za tragických udalostí naposledy zložila svoje zbrane. Najviac oceňovaná 48-ročná popová ikona všetkých čias sa zaradila za také obete zábavného priemyslu ako sú Elvis Presley, Michael Jackson alebo Amy Winehouse.

Dramatickosť celého príbehu stupňuje len to, že Whitney Houstonová mala silné kresťanské korene a viacerí ju považovali za znovuzrodenú veriacu. Isté však je to, že svoju kariéru začínala v baptistickom zhromaždení v New Jersey, kde už ako jedenásťročná oslňovala svojím sólovým spevom. „Zbožňovala spev a bola vždy veľmi veselá“- vyjadril sa jeden člen miestneho zboru. Hudbu nasávala do seba s materským mliekom, keďže jej mama Cissy Houstonová, aj jej sesternica Dionne Warwicková boli známe gospelové speváčky a jej krstnou mamou bola legendárna Aretha Franklinová. Jej trojoktávový hlas sa spájal s obrovskou energiou a aj najkomplikovanejšie hudobné dielo vedela zaspievať bez väčšej námahy. Dobrým príkladom bolo aj vystúpenie v roku 1991 v americkom Super Bowl, kde hymnu zaspievala elementárnou silou a spievala ako keby ju len prerozprávala. K jej kariérnemu príbehu patrí aj skutočnosť, že popri speve v zhromaždení, ako pätnásťročná sprevádzala svoju mamu v nočných kluboch ako vokalistka. Napriek tomu sa Whitney v jednom rozhovore priznala, že jej mama nechcela, aby skončila v zábavnom priemysle, veľmi sa o ňu obávala, lebo dobre vedela, o čom sú hračky známych ľudí. Kvôli jej peknej postave si ju všimli aj z módneho priemyslu a ako sedemnásťročná už bola aj vyhľadávanou modelkou, a keď ju objavil jej „mentor“ Clive Davis, vtedy sa naštartovala jej hudobná kariéra raketovým spôsobom.

V roku 1985 vyšiel jej prvý album, ktorý sa stal najúspešnejším ženským debutantským albumom všetkých čias. Počas jej tridsaťročnej kariéry sa jej albumov predalo viac ako 170 miliónov kusov. Spolu dostala 415 ocenení (čo sa považuje za Guinnessov rekord) medzi nimi sú ocenenia 2 Emmy, 6 Grammy, 38 Bilboard Musik Awards a 22 American Musik Awards. Hrala aj vo viacerých filmoch. Spomedzi nich najúspešnejším dielom bol Osobný strážca z roku 1992, ktorého filmová hudba sa stala albumom roka. Whitney bola na výslní do polovice deväťdesiatych rokov a jej osobu mamičky patriace k americkej strednej vrstve považovali za „vzor“.

Udalosťou, ktorá ju viedla do priepasti, bol sobáš s americkým rapperom Bobbym Brownom. Popri manželovi si navykla na drogy a ich manželstvo bolo charakteristické neustálymi konfliktami a bohužiaľ aj bitkami. Počas štrnásť rokov trvajúceho manželstva jej manžel nikdy nepomohol bojovať s jej démonmi, ale vždy do nej ešte kopol. Z manželstva sa popri dvoch potratoch narodila ich dcéra Bobbi Kristina, ale ani narodenie dcéry neprinieslo do jej životosprávy veľké zmeny. „Drogy premohli jej sny, lásku a radosti z materstva“ – vyhlásila jej kolegyňa Celine Dionová.

Sama sebe som najväčším nepriateľom – vyhlásila v jednom zo svojich rozhovorov Whitney Houstonová

„Bobby bol sám pre mňa drogou, nič som nemohla urobiť bez neho“– priznala sa v rozhovore, ktorý poskytla v roku 2009 Oprah Winfreyovej a dodala, že užívala marihuanu a kokaín. Ako povedala pri jednej príležitosti, keď boli v drogovom opojení, jej matka prišla s platným rozsudkom od sudcu a policajnou eskortou, aby ju zobrali do rehabilitačného centra.

„Moja mama vtedy povedala, že sa ma nevzdá ani kvôli svetu, ani kvôli diablovi. Buď to vykonáš ty alebo to urobím ja – dodala a vydáš verejné vyhlásenie o tom, že sa stiahneš do úzadia, kým svoje problémy s drogami nevyriešiš. Chcem ťa navrátiť do života a chcem vidieť opäť svetlo v tvojich očiach,“ rozpomenula sa speváčka v rozhovore a dodala, že by neskôr opäť chcela reštartovať svoju kariéru a získať späť svoje šťastie.

„Sama sebe som najväčším nepriateľom,“ vyznala sa v ďalšom rozhovore Whitney, ktorá absolvovala viacero rehabilitácií, kde sa snažila zbaviť svojich démonov. Popri všetkom však nezabudla na svoje korene, vyhľadávala spoločenstvo kresťanov a pestovala vynikajúce vzťahy s uznávanou gospelovou speváčkou Cece Winansovou, ktorá bola krstnou mamou jej dcéry. Znovuzrodení kresťania (hlavne tmavé spoločenstvá) sa neustále prihovárali a modlili za jej „utrápenú dušu“, a keď už videli, že trávi viac času medzi nimi alebo začala spievať viac gospelu ako zvyčajne, už sa začali radovať a hlavne vtedy, keď v roku 2003 počas zájazdu v Izraeli sa dala pokrstiť v rieke Jordán. Cesta vo Svätej zemi v nej vyvolala silné emócie a vyhlásila: „Ešte ani v jednej krajine som sa tak úžasne necítila. Ako keby som bola doma.“

Udalosťou, ktorá ju viedla do priepasti, bol sobáš s americkým rapperom Bobbym Brownom.

Jej život sa nedostal do normálu a nebola šťastná ani v ďalších partnerských vzťahoch po vyhlásení rozvodu. Vlani po absolvovaní ďalšej z rehabilitácií prišla nádej, že sa jej život zmení po výkone vo filme Sparkle, ktorý sa za chvíľu dostane aj do našich kín. Zahrala v nej matku, ktorej dcéra dosiahne obrovské úspechy so svojou kapelou v hudobnom svete, ale na jej súkromný život má veľmi zlý vplyv hudobný priemysel. Vo filme spolupracovala aj s obľúbeným pastorom z Texasu T. D. Jakesom.

V spojitosti s tragédiou speváčky prehovoril aj gospelový spevák Kim Burrell, ktorý povedal, že krátko pred smrťou Whitney bola vo veľmi dobrej nálade a ako zvyčajne, vždy počas posledných trinástich rokov hovorili spolu v týždenných intervaloch a viackrát sa stalo, že sa spolu cez telefón aj modlili. „Vedela, ako treba ísť k Bohu. Vedela sa modliť Bohu,“ podelil sa o svoje skúsenosti s plačom Burrell a dodal, že aj počas posledného zvukového odkazu od Whitney v pozadí znela gospelová hudba.

Jej posledné dni pred smrťou sú však veľmi protichodné. Podľa magazínu TMZ krátko pred smrťou sa speváčka nechala počuť, že „cíti akoby prichádzal koniec a veľmi rada by videla Ježiša“. Údajne v posledných dňoch bola veľmi spirituálna, veľa hovorila o Ježišovi, čítala Bibliu a spievala Žalmy a v posledných hodinách pred smrťou hovorila o Jánovi Krstiteľovi a o Ježišovi. Hoci toto všetko bolo veľmi ambivalentné. Dva dni pred tragédiou bola účastníčkou party v Los Angeles, kde so speváčkou Kelly Priceovou improvizovali duet a popri otváraní fliaš so šampanským spievali gospelovú verziu „Jesus Loves me“ s obrovským úspechom.

Od všetkého sa dá niekoho ochrániť, len nie od jednej veci, a to od seba samého.

Podľa vyjadrení niektorých účastníkov sa potom speváčka s viacerými veľmi pohádala a z klubu odchádzala za pomoci priateľov až nad ránom. V zábave pokračovala aj v piatok a sobotu chcela tráviť regeneráciou. Smrť ju zastihla počas kúpania sa vo vani. V jej tele našli veľké množstvo alkoholu a stopy po upokojujúcich liekoch a keďže v jej pľúcach vodu nenašli, jej srdce pravdepodobne prestalo biť predtým, ako sa jej hlava ponorila pod vodu. Je iróniou osudu, že časť svojich liekov mala zabezpečené zo „známej“ lekárne Mickey Fine odkiaľ zásobovali liekmi aj Michaela Jacksona. Jej osobný strážca Alan Jacobs, ktorý roky pre speváčku pracoval, sa vyjadril, že nie je prekvapený skutočnosťami, ktoré sa udiali, pretože od všetkého sa dá niekoho ochrániť, len nie od jednej veci a to od seba samého a dodal, že seba samú odovzdala prízrakom svojej duše a počas tých dlhých rokov stratila kontrolu sama nad sebou.

„Vyvoláva vo mne hrôzu showbiznisu,“ komentovala smrť Whitney Houstonovej už citovaná speváčka Celine Dionová. Kanadská speváčka prízvukuje, že ona sa vedome zdržiava mimo rôznych party a omamných látok a dodala, že je „obrovské nešťastie, keď drogy, zlí ľudia alebo zlé vplyvy ovládnu človeka“.

 

Zdroj: HETEK
Preklad: Roman FarkašSúvisiace články

Anjeli - Charles a Annette Capps|Logos 1 / 2018 | Redakcia |Predstavujeme
Evanjelium podľa Lukáša 1.-3. kapitola|Logos 6 / 2013 | Daniel Šobr |Preklad Biblie
Skutky apoštolov 12.–13. kapitola|Logos 12 / 2016 | Daniel Šobr |Preklad Biblie
Mohamed posledný prorok?|Logos 11 / 2007 | Veronika Kováčová |Svetové náboženstvá
Cirkev a posledné časy|Logos 8 / 2007 | Jaroslav Kříž |Téma