Hospodin je môj pastier, nebudem mať nedostatku. (Žalm 23,1)

V londýnskej židovskej štvrti bude stáť šiitska mešita

V londýnskej židovskej štvrti bude stáť šiitska mešita

Plán premeniť jedno z bývalých hudobných javísk v Londýne na mešitu sa stretol s odmietavými reakciami miestnych. Islamská nadácia Centrum pre islamské osvietenie zakúpila objekt s názvom Hippodrome, niekdajšú domovskú scénu orchestra BBC, v centre Golders Green tento rok v júli a teraz žiada mestskú štvrť, aby jej dovolila budovu premeniť na mešitu.

Situácia je ešte o to napätejšia, že štvrť Golders Green je londýnskym predmestím s výraznou väčšinou židovskej populácie. Kampaň proti mešite s názvom "Golders Green spoločne" získala v petícii podpisy 4 tisíc ľudí a proti realizácii plánu obdržalo miestne zastupiteľstvo vyše 200 písomných protestov. Zatiaľ čo niektoré zmieňujú starosť o dopravu, prístup k neďalekej nemocnici alebo nočný kľud, iné sa priamo vyslovili proti moslimskej prítomnosti vo štvrti. To však mnohí jej obyvatelia vidia ako "do očí bijúcu islamofóbiu" a "hanbu pre britských Židov". Petícia na podporu mešity nazbierala 150 podpisov s tým, že budova, ktorej dlhú dobu chýbal stály majiteľ, bude opäť využitá.

"Som celkom vydesený z prílivu návštevníkov, ktorí budú mieriť do centra. Hlásajú nenávisť voči všetkým neveriacim a špeciálne proti Židom," povedal jeden z anonymných odporcov mešity. "Postaviť obrovskú mešitu do srdca jednej z dvoch londýnskych židovských komunít je vysoko nebezpečný počin, ktorý môže vyústiť jedine v násilie a terorizmus," myslí si Josephine Baconová.


Čeliť dezinformáciám

Rabín Mark Goldsmith kritizoval najmä "nebezpečný" jazyk a "nepodložené" tvrdenia niektorých odporcov mešity. Podľa neho sa v miestnej židovskej komunite rozšírili skrze sociálne médiá, e-maily a aplikáciu WhatsApp správy, ktoré sa nezakladajú na pravde. "Napríklad, že má ísť o najväčšiu mešitu v Európe," povedal Goldsmith, ktorý si myslí, že podobným dezinformáciám čelili aj Židia, ktorí sa do londýnskej štvrti Golders Green začali sťahovať na začiatku 20. rokov 20. storočia.

Celý článok si môžete prečítať na ztis.cz

Zdroj: ztis.cz, 12.10.2017 (-jg-)


Späť na správy