Ale tým, čo Ho prijali, dal moc stať sa deťmi Božími, tým, čo veria v Jeho meno... (Ján 1,12)

Archeologický nález potvrdzuje babylonské dobytie Jeruzalema

Archeologický nález potvrdzuje babylonské dobytie Jeruzalema
Objav drobnej časti zlatého a strieborného šperku na vrchu Sion v Jeruzaleme, ktorý v sobotu večer oznámili v mene archeologického projektu Vrch Sion, je podľa vedcov dôkazom babylonského dobývania Jeruzalema.
 
Babylončania počas vlády kráľa Nabuchodonozora obliehali Jeruzalem a mesto aj dobyli. Zničili ho - vrátane Šalamúnovho chrámu - a spálili ho až na holú zem. Archeológovia objavili ďalšie dôkazy o babylonskom ničení vo vrstvách popola na vrchu Sion. Potvrdilo sa, že vrstvy popola patria do obdobia rozpínania Babylonu prostredníctvom špecifických artefaktov a materiálov, ktoré sú v tomto období jedinečné, ako sú napríklad hroty šípov a hrnčiarske črepy.
 
„Pre archeológov môže vrstva popola predstavovať celý rad rôznych vecí,“ povedal Šimon Gibson, profesor histórie a spoluzakladateľ projektu Charlotte OSN. „Mohli by to byť usadeniny popola vysypané z pecí; alebo by to mohlo znamenať lokalizované pálenie odpadu. V tomto prípade však kombinácia popolovej vrstvy plnej artefaktov zmiešaných so šípmi a veľmi špeciálneho ornamentu naznačuje určitý druh devastácie a zničenia. Nikto neodhadzuje zlaté šperky a nemáva hroty šípov vo svojom domácom odpade.“
 
„Hroty šípov, známe ako „skýtske hroty“, sa našli aj na iných miestach archeologických výskumov konfliktov od 7. a 6. storočia pred Kristom. Sú známe aj z lokalít mimo Izraela. V tomto období boli dosť bežné a je známe, že ich používali babylonskí bojovníci. Súhrnne tieto dôkazy  poukazujú na historické dobývanie mesta Babylonom, pretože jediným veľkým zničením, ktoré v tomto období máme v Jeruzaleme, je dobytie 587/586 pred Kristom. “
 
„Je to druh zmätku, aký by ste očakávali v zničenej domácnosti po nájazde alebo bitke,“ povedal Gibson.
 
„Predmety pre domácnosť, lampy, črepy z rozitej keramiky ... a k tomu šípy a šperk, ktorý mohol byť stratený a pochovaný v ruinách.“
 
„Úprimne povedané, šperky sú zriedkavým nálezom na miestach konfliktov, pretože sú presne to, čo útočníci zoberú a potom roztavia.“
 
„Rád si myslím, že vykopávame vo vnútri jedného z „domovov Veľkého človeka “, ktorý je zmienený v 2. knihe Kráľov 25:9. Bolo by na ideálnom mieste a nachádza sa blízko západného vrcholu mesta s dobrým výhľadom na Chrám Šalamúna a pohorie Moria na severovýchode.“
 
Fragment šperkov je súčasťou strapca alebo náušnice so zlatou hornou časťou a pod ňou striebornou časťou  v tvare hrozna. Podľa Gibsona je to „jedinečný nález a jasný náznak bohatstva obyvateľov mesta v čase obliehania“.
 
Rafi Lewis, učiteľ na aškelonskom kolégiu, odborný asistent na Haifskej univerzite a spoluriešiteľ projektu, povedal denníku Haaretz o fragmente šperkov: „Prešlo to traumou. Malý strieborný hroznový strapec je takmer oddelený od svojho zlatého puzdra, akoby klenot niekto násilne vytrhol. Na tom artefakte takmer cítite násilie.“
 
„Doteraz nebol vo vnútri múrov Jeruzalema nájdený nijaký dôkaz tohto druhu bohatstva hmotnej kultúry,“ dodáva Lewis. "Pomocou zlatých nádob a medených nádob pochádzajúcich z mesta. Biblické knihy kráľov a kniha Daniel spomínajú bohatstvo Jeruzalema, ktoré Nabuchodonozor vzal do Babylona, a opisujú hodovanie pomocou zlatých a medených nádob, ktoré pochádzajú z mesta. Tento malý artefakt ukazuje, aký bohatý bol Jeruzalem.“
 
 
FOTO: Náušnice alebo strapcové ozdoby zo zlata a striebra z vrstvy ničenia z rokov 587/586 pred Kristom, vrch Sion (Haaretz)

Späť na správy