Predseda Židovskej agentúry Natan Šaranský vystríhal pred „začiatkom konca židovského života v Európe“ v prípade, že sa súčasný trend nenávisti a démonizácie Židov včas nezvráti. Tento priamočiary bývalý sovietsky „refusenik“ spôsobil svojimi vyjadreniami značný rozruch v Európe, hrdej na svoje princípy tolerancie a rozmanitosti.
Šaranský poznamenal, že Európa otvorila dvere imigrácii ľudí, od ktorých sa nepožaduje, aby zdieľali jej hodnoty slobody a tolerancie. Zároveň sa mnoho Európanov utieka späť k silne pravicovým stranám, ktoré sú nepriateľské k menšinám. Šaranský to vidí tak, že na výber zostáva len asimilácia alebo opustenie Európy. Izraelský minister pre Diaspóru Naftali Bennet upozorňuje, že „na každého Žida, ktorý sa rozhodne pre aliju v dôsledku antisemitizmu, pripadá mnoho ďalších, ktorí jednoducho prerušia svoje väzby na judaizmus a židovský spôsob života“.
Ešte nie je jasné, ako na tieto vyhlásenia bude reagovať nové vedenie EÚ. Len minulý týždeň bolo oznámené nové zloženie Európskej komisie a sú už teda zaplnené všetky kľúčové pozície. Poľský premiér Donald Tusk sa stane novým stálym predsedom Európskej rady (prezidentom EÚ) a talianska ministerka zahraničia Federica Mogheriniová nahradí Catherine Ashtonovú na poste šéfky európskej diplomacie. Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker boli vo svojich funkciách potvrdení už v júni.
Zo štyroch vedúcich predstaviteľov EÚ sú dvaja známi priateľským postojom k Izraelu. Vo svojom prvom verejnom vystúpení ako predsedu Európskeho parlamentu v roku 2012, v rámci spomienkovej slávnosti na pamiatku obetí holokaustu, ktorú sponzorovala o. i. tiež ECI, Martin Schulz uviedol, že „jeho prvoradou úlohou bude zastávať sa Židov a štátu Izrael“. Poľský premiér Donald Tusk je považovaný za blízkeho priateľa Izraela, zatiaľ čo ďalší dvaja vedúci predstavitelia EÚ majú skôr problematickejší vzťah k židovskému štátu.
Zdroj: Informačný leták Európskej koalície za Izrael (ECI), 17.9.2014
Foto: Natan Šaranský (jspace.com)