Napokon vyliaty bude na nás Duch z výšin, púšť sa zmení na ovocný sad a ovocný sad budú pokladať za les. (Iz 32,15)

Dvetisícročný dôkaz obliehania Jeruzalema

Dvetisícročný dôkaz obliehania Jeruzalema

Nedávno bola počas archeologických prác konaných Izraelským úradom pre starožitnosti odkrytá malá vodná nádrž, prislúchajúca k jednej odkrývanej budove neďaleko Západného múru, v blízkosti Robinsonovho oblúka v Jeruzalemskom archeologickom parku. Vo vnútri nádrže boli tri nedotknuté hrnce a malá keramická olejová lampa z čias židovského povstania proti Rímu. Predmety boli nájdené vo vnútri odvodňovacieho kanála, ktorý bol odkrytý po celej svojej dĺžke od rybníka Siloe v Meste Dávida až po jeho začiatok pri Robinsonovom oblúku.

Podľa Eliho Shukrona, vedúceho vykopávok z poverenia Izraelského úradu pre starožitnosti: „Je to po prvýkrát, čo sme dokázali prepojiť archeologické nálezy s hladom, aký vládol počas obliehania Jeruzalema v časoch židovského povstania proti Rímu. Celé hrnce a keramická olejová lampa indikujú, že ľudia zišli do nádrže, aby tam, nikým nevidení, jedli potravu z hrncov, čo je v súlade so spismi Jozefa Flavia“.

Vo svojej knihe Židovská vojna Jozefus Flavius opisuje rímske obliehanie Jeruzalema a v ňom veľký hlad, ktorý prevládal v meste pod blokádou.

Vo svojom dramatickom opise hladu v Jeruzaleme, Jozefus rozpráva o židovských rebeloch, ktorí hľadali potravu v domoch svojich židovských súkmeňovcov v meste. „Títo,“ rozpráva Jozefus, „skrývali jedlo, ktoré vlastnili, zo strachu, že bude ukradnuté rebelmi a potajne ho jedli v skrýšach svojich domov.“

Ako sa hlad zhoršoval, šialenstvo partizánov stúpalo. Keďže nikde nebolo obilia, muži sa vlámali do domov a plienili ich. Ak našli nejakú potravu, týrali domácich za klamstvo, že žiadne jedlo nemajú; ak nič nenašli, podozrievali ich za dobré ukrytie potravy a mučili ich.“

Mnohí potajne zamenili svoj majetok za dávku pšenice, ak boli bohatí, alebo za jačmeň, ak boli chudobní. Zatvárali sa v najtmavších kútoch svojich domov, kde niektorí z nich jedli počas extrémneho hladu surové obilie, iní si urobili chlieb, pričom hlad a strach boli ich vodcami. Nikde nebol prestretý stôl ...“ (Jozefus Flavius – Židovská vojna, do angl. preložil G.A. Williamson, 1959, str. 290).

Nálezy budú vystavené na študijnej konferencii konanej v Meste Dávidovom a organizovanej Inštitútom Megalim 4. júla v (kibuci) Ramat Rachel (južne od Jeruzalema). Pre detaily o konferencii navštívte stránku inštitútu www.cityofdavid.org.il.

Zdroj: Izraelský úrad pre starožitnosti, 27.6.2013; Arutz Sheva, 27.6.2013

Foto: Vladimir Naykhin, Izraelský úrad pre starožitnosti



 


Späť na správy