Ježiš mu riekol: Ja som cesta i pravda i život. Nik neprichádza k Otcovi, ak len nie skrze mňa. (Ján 14,6)

Irán sa v tichosti zbavuje svojich väzňov

Irán sa v tichosti zbavuje svojich väzňov

Irán ďalej využíva fakt, že svetová pozornosť sa momentálne sústredí na Islamský štát, k tomu, aby urýchlil politické zatýkanie, popravy, „väzenské čistky“ a predovšetkým svoj jadrový program. Zdá sa, že iránsky stroj na zabíjanie ťaží z neochoty Spojených štátov zakročiť nejakým závažnejším spôsobom, aby mohol doviesť svoj ​​program na výrobu jadrových zbraní do konca.

Podľa Medzinárodného výboru proti popravám (angl. International Committee Against Execution) sa Reyhaneh Jabbariová, prevezená do väzenia Rajai Shahr na popravu obesením naplánovanú na 29. septembra, vrátila do svojej cely vo väznici Shahr-Ray. Jej poprava bola zrušená, len aby ju znova odložili na 8. októbra 2014. V pondelok 29. septembra Jabbariovú chytili väzenskí dozorcovia počas sprchovania, prikázali jej obliecť sa a oznámili jej, že ráno bude obesená. Po tom, čo jej väzenský personál dovolil ešte naposledy zatelefonovať matke, bola prevezená do Rajai Shahr a umiestnená do samoväzby, kde mala čakať na výkon trestu na úsvite.

Po prevoze dcéry sa matka Jabbariovej Shola Pakravanová ponáhľala do väznice so svojím manželom, dvoma ďalšími dcérami a niekoľkými priateľmi. V prednej časti väznice sa rýchlo zhromaždil dav ľudí na protest proti poprave Jabbariovej. Spáva väznice nariadila davu odísť a rodinu odsúdenej uistila, že nebude obesená – čo je vyhlásenie, ktoré väčšinou vydajú pred popravou, aby mohla prebehnúť v tichosti a bez problémov. Shola Pakravanová odmietla opustiť priestory, kým jej dcéra nebude odvedená bez ujmy späť do svojej pôvodnej cely vo väzení Shahr-Ray.

Medzitým sa správa prostredníctvom sociálnych médií rýchlo dostala do niekoľkých talianskych, amerických a švédskych on-line spravodajských agentúr. Navyše, na blížiacu sa popravu bola upozornená Európska únia, Organizácia Spojených národov, rovnako ako väčšina organizácií na ochranu ľudských práv. Následkom toho bol výkon zastavený – ale znovu naplánovaný na 8. októbra 2014. Iránsky režim zrejme dúfa, že jej prípad sa neskôr stratí uprostred titulkov, v ktorých dominuje IS.

Jabbariová bola odsúdená na smrť, keď mala 19 rokov, za bodnutie muža, ktorý sa ju pokúsil znásilniť. Aktivisti za ľudské práva požadovali zrušenie jej trestu smrti a následné prepustenie z väzenia, keďže konala v sebaobrane. Islamské právo však len veľmi zriedka uznáva právo na sebaobranu, zvlášť v prípadoch znásilnenia. Už mnoho žien bolo popravených za to, že sa bránili, ešte viac ich na popravu čaká.

Medzitým, ajatolláha Hossein Kazamani Boroujerdiho odviezli z jeho väzenskej cely v Evine, kde čakal na popravu, a je držaný v izolácii na neznámom mieste. Iránsky režim neumožňuje irackým médiám podávať správy o „nezvestných“ väzňoch, označuje ich za nepresné a propagandu proti režimu. Tiež je „nezvestný“ disidentský bloger Mohammad Reza Pour Shajari, ktorý bol podľa slov jeho dcéry znovu zatknutý pred pár dňami. Úrady jeho zatknutie popierajú ako i akékoľvek informácie o jeho zmiznutí.

Arash Sadeghi, prominentný politický študentský aktivista, bol zatknutý pár hodín po odoslaní komentára na svojej facebookovej stránke, v ktorom kritizoval režim. Uviedol to v rozhovore pre Gatestone Institute zdroj blízky Sadeghimu, ktorý chce zostať v anonymite: „Áno, prídu po neho a nás ostatných, ktorí sme sa zapojili do povstania v roku 2009. Zatýkajú všetkých… masové zatýkanie všetkých v Iráne, ktorí im oponujú teraz alebo im oponovali v minulosti. Spoliehajú sa na to, že ISIS odvráti pozornosť sveta od týchto systematických čistiek… našťastie som nebol doma a nebol som zatknutý. Nemáme tušenie, kde je Arash, len viem, že ho zatkli pár hodín po jeho komentári na Facebooku… Tiež sa obávam, že ho znova mučia… je veľmi krehký, má teraz len 60 kíl po tom, čo mu naposledy vo väzení urobili.“

Od jeho zatknutia zo 6. septembra 2014 nie sú o Sadeghim žiadne správy. Irán zjavne stupňuje čistky medzi svojimi väzňami – politickými i nepolitickými; mnoho väzňov previezli do väznice Rajai Shahr, kde čakajú na popravu. „Mainstreamové médiá“ a takzvané skupiny pre ľudské práva, ako obvykle, mlčia, uzatvára portál Gatestone Institute.

Zdroj: Gatestone Institute, 3.10.2014 (Shadi Paveh) 


Späť na správy