Ale ovocie Ducha je: láska, radosť, pokoj, zhovievavosť, nežnosť, dobrotivosť, vernosť, krotkosť, zdržanlivosť. Proti takýmto nie je zákon. (Galaťanom 5,22-23)

Je jadrová dohoda s Iránom predzvesťou nebezpečného obdobia?

Je jadrová dohoda s Iránom predzvesťou nebezpečného obdobia?
Po mnohých týždňoch rokovaní dosiahlo šesť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN jadrovú dohodu s Iránom. „Pre nás všetkých je to dôležitý míľnik. Mohlo to taktiež znamenať koniec všetkých našich nádejí,“ prehlásil iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Javad Zarif. „Začína sa nová kapitola nádejí.“
 
Dohoda necháva jadrové podniky Iránu nedotknuté a povoľuje pokračovať v obohacovaní uránu, čo bolo úspechom hlavne pre ľudí, ktorí za touto dohodou stáli. Irán takisto dosiahol to, po čom túžil najviac – zmiernenie ekonomických sankcií. Ekonomické benefity z toho plynúce budú obrovské. Malo by to znamenať, že Irán získa viac ako 100 miliárd amerických dolárov vo viazanom majetku v zámorí, že sa skončia finančné reštrikcie v iránskych bankách a ropné embargo, ktoré na Irán uvalila EÚ.
 
Americký prezident Obama vo Washingtone jadrovú dohodu uvítal. „Táto dohoda zahŕňa všetky rozhodujúce faktory, ktoré sme si na jar určili ako osnovu,“ povedal. „Každá cesta k výrobe nukleárnych zbraní je uzavretá.“ Izraelský premiér Benjamin Netanyahu však dohodu kritizoval, nazval ju „historickým omylom pre svet“. „Samozrejme, že sa obávame toho, že vojenský Islamská republika Irán týmto získa jednoduchý prístup k jadrovým zbraniam,“ prehlásil Netanyahu. „Mnohé z reštrikcií, ktoré mali zabrániť tomuto prístupu, boli zmiernené, a ako by to nestačilo, Irán vyhral aj jackpot – zbohatol o stovky miliárd dolárov. To mu umožní, aby naďalej pokračoval v agresívnych útokoch a terore na svojom území a aj po celom svete.“
 
Momentálne sa pozornosť presúva na americký senát, ktorý má 60 dní na to, aby si dohodu preštudoval a hlasoval o nej. Jadrová dohoda s Iránom predstavuje významný posun v americkej politike. Namiesto ich tradičného spojenca Saudskej Arábie sa orientuje na Irán. Keďže Saudská Arábia a mnohé ďalšie štáty Perzského zálivu považujú Irán za nepriateľa, je možné, že táto dohoda vystupňuje napätie v danej oblasti.
 
Netanjahu tiež nepriamo naznačil vojenské možnosti, keď povedal, že Izrael nedopustí, aby Irán získaval jadrové zbrane. Takže, zatiaľ čo jadrová dohoda s Iránom ukončila prvú fázu jeho jadrového programu, druhá, nová a pravdepodobne nebezpečnejšia fáza sa možno práve začala.
 
 
Foto: Vysokí predstavitelia krajín P5+1, Európskej únie a Iránu pri oznámení rámcovej dohody o Iránskom nukleárnom programe v Lausanne v apríli 2015.

Späť na správy