Hospodin je môj pastier, nebudem mať nedostatku. (Žalm 23,1)

Kresťanskí lídri apelujú na OSN

Kresťanskí lídri apelujú na OSN

Počas historickej konferencie – ktorej témou bolo to, čo mesiánsky rabín Jonathan Cahn opísal ako „satanské zlo“ ​​pripomínajúce nacistické Nemecko – významní predstavitelia kresťanskej viery, obchodnej aj vojenskej sféry v piatok 17.4.2015 vyzvali Organizáciu Spojených národov, aby prijala opatrenia proti tomu, čo mnohí nazývajú najhorším prenasledovaním kresťanov za ostatných 2000 rokov.

Cahn, úspešný autor kníh The Harbinger a The Mystery of the Shemitah, povedal publiku, že holokaust podobný tomu, ktorý sa odohral v priebehu Druhej svetovej vojny, sa teraz deje na Blízkom východe, kde stovky tisíce kresťanov umierajú strašným spôsobom. „Sedemdesiat rokov po tom, čo okoloidúci pozorovatelia* nacistického Nemecka prešli tábormi smrti holokaustu, ďalší prúd obetí je vedený na smrť,“ povedal Cahn publiku. „Opäť ide o satanské zlo nenávisti, násilia a sadistickej krutosti. A opäť to zahŕňa nevinných ľudí odsúdených na smrť – nasledovníkov Ježiša, známych po celom svete pod menom ‚kresťania‘, tých, ktorí sa učia nastaviť druhé líce, keď utŕžia úder, žehnať, keď ich preklínajú, a v prenasledovaní odpúšťať tým, ktorí ich utláčajú. Títo predstavujú zďaleka najviac prenasledovanú náboženskú skupinu na svete, utláčaní, sužovaní, štvaní a zabíjaní – muži, ženy i deti – obetní baránkovia moderného sveta.“

Konferencia sponzorovaná Globálnou strategickou alianciou, Nadáciou Eng Aja Eze a Národnou izraelskou hispánskou koalíciou niesla názov: Prenasledovanie kresťanov v globálnom meradle: Hrozba pre medzinárodný mier a bezpečnosť. Jej cieľom bolo zvýšiť povedomie o tom, že prenasledovanie kresťanov na Blízkom východe je hrozbou pre medzinárodný mier a bezpečnosť. „Po vzostupe ISIS, spolu s obavami, že Irán vyvíja jadrové zbrane a technológie pre balistické strely, oči všetkých sa upierajú na Blízky východ,“ povedal Steve Strang, zakladajúci redaktor a vydavateľ amerického kresťanského časopisu Charisma. „Ako sa svet stáva svedkom popráv, ukrižovania a mučenia tisícov kresťanov, začína byť jasné, že to bude mať ďalekosiahle dôsledky nielen pre kresťanstvo, ale pre celý svet. (Ak bude) Ponechané bez kontroly, nehumánne krviprelievanie, ktoré vidíme na Blízkom východe a v ďalších častiach sveta, nakoniec príde do Spojených štátov a ďalších západných krajín. Bude predstavovať hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť.“

Konferencia sa konala uprostred narastajúcich obáv medzinárodného spoločenstva z pribúdajúcich prípadov ukrižovania, popráv, únosov a mučenia kresťanov na Blízkom východe zo strany Islamského štátu, alebo ISIS. Dnes je Blízky východ v centre medzinárodného záujmu a osud náboženských menšín v regióne vedie stále viac významných osobností po celom svete k tomu, aby bili na poplach. Okrem toho, že desiatky tisíce ľudí sú zmasakrované, aj masový exodus kresťanov, ktorí boli neoddeliteľnou súčasťou Blízkeho východu po stáročia, vyvoláva stále väčšie obavy. Pred sto rokmi predstavovali kresťania na Blízkom východe približne 20 percent populácie. Dnes tento podiel klesol na 4 percentá. Pred vojnou v Perzskom zálive bolo v Iraku asi 1,4 milióna kresťanov. Ich počet klesol na zhruba 200 tisíc a hlavný predstaviteľ chaldejskej cirkvi v Kurdistane povedal, že kresťanom tu už „ostáva málo času“.

„Sme svedkami doslova genocídy Ježišových nasledovníkov na Blízkom východe,“ povedal Strang. „Od únosov a popráv novinárov a humanitárnych pracovníkov po stínanie hláv, ukrižovanie a pálenie kresťanov, Islamský štát prejavuje až šokujúcu krutosť.“ Medzitým pokračuje vojna v Sýrii a z krajiny sa stáva liaheň medzinárodného terorizmu. Zahraniční bojovníci, prichádzajúci z celého sveta, vyvolávajú chaos a atmosféru neznášanlivosti. Nedávne štúdie ukazujú, že kresťania sú dnes najviac prenasledovanou náboženskou skupinou, pričom najstrašnejšia forma prenasledovania pochádza z rúk extrémistov v moslimských krajinách. Blízkovýchodní kresťania v Sýrii a Iraku čelia po politickom prevrate v regióne a vzniku ISIS väčšiemu prenasledovaniu než kedykoľvek predtým.

Popritom, že sú zabíjaní Islamským štátom, sú kresťania prenasledovaní aj inde vo svete, často ich vlastnou vládou – v Severnej Kórei, Iráne, Afganistane, Sýrii, Nigérii, Pakistane, Vietname a Indonézii, povedal Cahn. „V Severnej Kórei sú kresťania väznení, posielaní do pracovných táborov, mučení a zabíjaní, a to kvôli trestnému činu vlastnenia Biblie,“ povedal Cahn. „V Nigérii boli zmasakrované celé kresťanské dediny. V indickom štáte Urísa bolo 70 tisíc kresťanov nútených opustiť svoje domovy. V Sýrii ‚vyčistilo‘ svoje domovy 80 tisíc kresťanov. V Indonézii moslimovia usmrtili 10 tisíc kresťanov.“ Každý rok 100 miliónov kresťanov znáša prenasledovanie, väzenie a dokonca aj smrť pre svoju vieru v Ježiša Krista. Podľa iniciatívy Hlas mučeníkov „viac ľudí zomrelo pre svoju vieru v Krista za posledných 100 rokov“ než za predchádzajúcich 19 storočí dohromady.

„Práve táto inštitúcia, Organizácia Spojených národov, prijala Všeobecnú deklaráciu ľudských práv, ktorá vyhlasuje, že každý má právo ‚prejavovať svoje náboženstvo alebo vieru vyučovaním, vykonávaním náboženských úkonov, bohoslužbou a zachovávaním obradov‘,“ povedal Cahn. „Vo výslednom dokumente zo Svetového summitu zo septembra 2005, v bode 139, OSN vyhlásila, že medzinárodné spoločenstvo má povinnosť chrániť obyvateľstvo pred genocídou, etnickými čistkami a zločinmi proti ľudskosti.“

 „Takže je nutné položiť si otázky: ‚Kde sú všetky tie uznesenia?‘ ‚Kde sú všetci tí vojaci?‘ ‚Kde sú všetky tie opatrenia prijaté na ochranu najviac prenasledovaných ľudí na zemi?‘ ‚A kde je všeobecný protest?‘ Je tu len zvláštne a nemorálne ticho, rovnaké zvláštne a nemorálne ticho, ktoré dovolilo poslať 6 miliónov Židov na smrť. Nesmieme opakovať chybu z minulého storočia. Zlo nikdy nezostáva sedieť na mieste. Rovnaká temnota, ktorá zničila 6 miliónov židovských životov, nakoniec zničí viac ako 60 miliónov životov po celom svete. Zlo, ktoré najprv brojilo proti židovskému ľudu, bolo len predzvesťou toho, čo čoskoro premôže celú zem.“

Kevin Jessip, prezident Globálnej strategickej aliancie, misijnej organizácie so sídlom vo Wellingtone na Floride, ktorá pomáhala hostiť konferenciu, povedal, že OSN sa zrodila uprostred „strašného globálneho konfliktu, jej vznik podnietili poburujúce, vražedné politické ideológie – ktoré viedli k zabíjaniu miliónov ľudí po celom svete… Dnes stojíme nad priepasťou najväčšej holokaustu podobnej agresie s cieľom ovládnuť svet, pretože extrémne islamské ideológie Islamského štátu vyhlasujú kresťanstvo za svojho nepriateľa číslo jeden,“ povedal Jessip. „Súženie kresťanov na celom svete je rastúcou hrozbou a desivá situácia, ktorej čelia kresťanské menšiny v moslimských krajinách a na iných miestach, by mala vyvolať vážne obavy vo všetkých mierumilovných slobodných spoločnostiach.“

Strang poukázal na to, ako médiá až do nedávnej doby vo veľkej miere ignorovali utrpenie prenasledovaných kresťanov na Blízkom východe a inde vo svete. „Malo by to šokovať svedomie sveta, no vyvolávalo to akurát nejaký výkyv na radare médií po celé desaťročia,“ povedal Strang. „Nie je to náhoda, že ste dnes tu, alebo že práve teraz počúvate. Boh nás nenechá bez viny, ak budeme predstierať, že sa to nedeje. Musíme konať a musíme konať skoro. Boli sme povolaní Pánom, aby sme slúžil v tejto kritickej dobe, a to nielen v dejinách nášho národa, ale v dejinách sveta.“

„Dovoľte mi skončiť dvoma myšlienkami – jednou od Edmunda Burkeho a druhou od Mojžiša. Burke, írsky štátnik, je asi najviac známy pre svoj výrok: ‚Zlo na to, aby mohlo víťaziť, potrebuje jediné – aby dobrí ľudia nič nerobili.‘ Mojžiš, ktorý prijal Desatoro prikázaní od Boha, nám dáva toto povzbudenie, ktoré preklenulo priepasť času: ‚Buďte silní a odvážni. Nebojte sa ani sa ich nedeste, pretože Pán, váš Boh, ide s vami; on vás nikdy nezanechá ani vás neopustí.‘“

Zdroj: Charismanews.com, 17.4.2015 (Troy Anderson), (skrátené)

Foto: Rada pre ľudské práva OSN v Ženeve vo Švajčiarsku. Predstavitelia OSN sa minulý týždeň stretli s kresťanskými lídrami, aby diskutovali o prenasledovaní kresťanov na Blízkom východe. (Flickr/Creative Commons)

 * z kontextu celého autorovho príhovoru vyplýva, že tým myslí ľudí, ktorí žili v blízkosti táborov, ktorí vedeli, čo sa tam deje, ale nič neurobili, podobne ako okoloidúci susedia v prípade útoku na mladú ženu, ktorí počuli jej výkriky, prípadne spozorovali útok, ale nevolali pomoc, lebo sa do veci nechceli miešať – pozn. prekl.


Späť na správy