Ale hľadajte najprv kráľovstvo Božie a Jeho spravodlivosť a všetko toto bude vám pridané. (Matúš 6,33)

Maďarsko a Bulharsko majú záujem o izraelský plot

Maďarsko a Bulharsko majú záujem o izraelský plot

V situácii, keď do balkánskych štátov Európskej únie prúdia nekontrolovateľné davy imigrantov z Blízkeho východu a Afriky, prejavujú Maďarsko a Bulharsko záujem o vybudovanie kovového bezpečnostného plotu pozdĺž svojej hranice, podobného tomu, ktorý je na hranici Izraela s Egyptom. Informáciu priniesli agentúra Reuters a izraelský verejnoprávny rozhlas s odvolaním sa na izraelské zdroje, podľa ktorých obe európske krajiny prejavili predbežný záujem o nákup izraelských plotov. Bulharsko a Maďarsko boli v poslednom týždni zaplavené tisíckami nelegálnych imigrantov, ktorí bez platných víz prekročili hranice Európskej únie a namiesto žiadosti o azyl v prvej bezpečnej krajine - Grécku - putujú po vlastnej osi smerom do vysnívaného Nemecka.

V Nemecku na nich čakajú už funkčné komunity ich krajanov a predovšetkým štedré sociálne podmienky a vysoká nádej na trvalý pobyt. Zatiaľ čo bývalé socialistické štáty sa snažia striktne dodržiavať spoločnú európsku azylovú politiku (strážiť svoje štátne územie a vracať imigrantov do prvej bezpečnej krajiny), Nemecko naopak ústami svojej kancelárky Angely Merkelovej sľúbilo azyl bez rozdielu každému občanovi Sýrie. Ak pridáme k tomu bezplatné bývanie, jedlo, ošatenie a zdravotnú starostlivosť spolu s vreckovým vo výške minimálne 390 eur na osobu a mesiac, niet divu, že sa imigrantom nechce zostávať v chudobných krajinách juhovýchodnej a strednej Európy. Navyše, aj v prípade neudelenia azylu im kvôli nedostatku vôle nemeckých orgánov takmer nehrozia deportácie z prosperujúceho srdca Únie.

Nemecko, Rakúsko, Luxembursko a ďalšie štáty zo západnej časti Európskej únie úplne rezignovali na ochranu vonkajšej hranice Schengenského priestoru a naopak kritizujú Maďarov a ďalších za údajne nevhodné správanie k ilegálnym imigrantom. Vztýčenie železnej 5-6 metrov vysokej bezpečnostnej bariéry, na ktorej vrchole je ostnatý drôt, kamery a pohybové čidlá, by nepochybne kritiku západoeurópskych krajín ešte posilnilo. Európska komisia k prisťahovaleckej vlne zaujala stanovisko „chytrej horárky“, kedy na jednej strane uviedla, že je proti budovaniu plotov, ale jedným dychom dodala, že je vecou každého členského štátu, ako svoju hranicu zabezpečí.

Oceľový plot pozdĺž hranice Izraela s Egyptom je dlhý 230 kilometrov a bol vybudovaný v rokoch 2010-2013 v reakcii na príliv afrických imigrantov do Izraela a na prenikanie islamských teroristov. Zatiaľ čo pred vybudovaním plota do Izraela prúdili mesačne tisíce ilegálnych migrantov, po ňom už ide len o jednotlivcov. Náklady predstavovali okolo 380 miliónov dolárov. Podľa izraelských zdrojov by zahraničného zákazníka stálo vybudovanie podobného plota o približne 15% viac, teda náklady by boli až 1,9 milióna dolárov na 1 kilometer. Cenu by navyše mohli zvýšiť terénne nerovnosti ako kopce, údolia alebo lesy. Je však isté, že izraelská bariéra by zásadne posilnila zabezpečenie maďarských a bulharských hraníc.

Maďarský premiér Viktor Orbán minulý štvrtok varoval, že prevažne moslimská imigrančná vlna môže ohroziť kresťanské korene Európy. Orbán tiež varoval, že Únia môže viesť diskusiu o množstve utečencov, ktorých prijme, len vtedy, ak bude kontrolovať hranicu a „je trochu depresívne, že okrem Maďarska a Španielska nikto hranice Európy chrániť nechce“.

Predseda maďarskej vlády tiež obvinil z nezodpovednosti európskych politikov, ktorí „dávajú migrantom nádej na lepší život a povzbudzujú ich, aby opustili všetko a riskovali svoje životy na ceste do Európy“, čo bola zjavná narážka na politiku Angely Merkelovej. Tá, rovnako ako ďalší západoeurópski a únijní politici, Orbánov postoj odmietla bez toho, aby povedala, ako chce Európska únia zabrániť tomu, aby ju počas nasledujúcich rokov nezaplavili milióny ľudí z Blízkeho a Stredného východu a Afriky.

Zdroj: eretz.cz, 6.9.2015

Foto: Plot na hranici Izraela s Egyptom.


Späť na správy