Lebo odmena za hriech je smrť, ale Božím darom milosti je večný život v Kristovi Ježišovi, Pánovi našom. (Rimanom 6,23)

Obama nespokojný s Netanjahuovým víťazstvom vo voľbách

Obama nespokojný s Netanjahuovým víťazstvom vo voľbách

Kým politici z celého sveta gratulovali Benjaminovi Netanjahuovi k víťazstvu Likudu vo voľbách do 20. Knessetu, z vlády USA zablahoželal len minister zahraničia John Kerry, pričom zdôraznil, že išlo o krátky hovor, v ktorom nerozoberali nijaké podstatné veci.

Prezident Barack H. Obama mlčí a nie je tajomstvom, že je výsledkom prekvapený a je s ním nespokojný. Obamova administratíva posledné mesiace neraz dala verejne najavo, ako je pre ňu nepríjemné, že na čele izraelskej vlády stojí Benjamin Netanjahu.

Do médií sa dostávali z „nemenovaných zdrojov“ informácie o opozícii voči Netanjahuovi v izraelskej spravodajskej komunite, vrátane utajovaných informácií, určených vo Washingtone len pre členov administratívy, napr. o tom, že izraelskí spravodajcovia neveria Netanjahuovým varovaniam o tom, že Irán nie je ďaleko od získania jadrovej bomby.

Vzťahy sú však chladné na oboch stranách. Izraelský premiér sa revanšoval tým, že sa snažil podkopať snahu Obamovej vlády o prerokovanie dohody s Iránom o jeho jadrovom programe, lebo nesúhlasil s tým, že Islamská republika má mať možnosť si jadrový program ponechať, len má zmraziť jeho rozširovanie. Izraelský premiér v tomto smere spolupracuje s americkými Republikánmi, ktorí samozrejme príležitosť využívajú ku kritike prezidentovej politiky.

Nedávna Netanjahuova predvolebná kampaň potom americkú administratívu rozladila aj vo chvíli, keď premiér (v obave, že voliči miesto Likudu dajú prednosť menším pravicovým stranám) vyhlásil tesne pred voľbami, že nevidí na obzore šancu pre vznik arabského palestínskeho štátu.

„Na základe premiérových záväzkov sú Spojené štáty v situácii, kedy zvážia svoj prístup k tomu, ako čo najlepšie docieliť dvojštátne riešenie,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zahraničia USA Jen Psakiová s tým, že zmena Netanjahuovho názoru „samozrejme na to bude mať vplyv“. Súčasne hovorkyňa potvrdila, že „bez ohľadu na to, aká vláda bude zostavená, budeme pokračovať v našej úzkej vojenskej, spravodajskej a bezpečnostnej spolupráci s Izraelom“.

Američanov taktiež nahnevalo, keď Netanjahu v priebehu volebného dňa vyzýval svojich voličov k účasti na voľbách, pričom varoval, že izraelskí Arabi sú mimovládnymi organizáciami za zahraničné peniaze autobusmi zvážaní k voľbám, aby volili proti pravici. Tlačový tajomník Bieleho domu Josh Earnest po niekoľkých hodinách oficiálneho ticha vyhlásil, že „rétorika, ktorá sa snaží marginalizovať jednu časť populácie, je hlboko znepokojujúca a rozdeľujúca“.

Obama a jeho vláda si dali za cieľ dosiahnuť dohodu medzi Izraelom a palestínsko-arabskou reprezentáciou o vzniku arabského štátu Palestína, pričom USA odsudzujú jednostranné kroky na oboch stranách ako nelegitímne a kontraproduktívne. Výsledok volieb je pre vládu USA šokom, pretože zjavne spoliehala na verejné predvolebné prieskumy, favorizujúce ľavicový Sionistickej tábor Jicchaka Herzoga - dúfali, že uňho nájdu väčšiu ústretovosť a menší odpor k americkej politike na Blízkom východe.

S gratuláciami Benjaminovi Netanjahuovi naopak neváhali predstavitelia americkej Republikánskej strany, ktorí boli vôbec prvými americkými politikmi, ktorí predsedovi Likudu blahoželali k víťazstvu. S prianím sa ponáhľali aj predstavitelia popredných židovských organizácií.

„Izrael je jednou z najväčších demokracií sveta a opäť to jeho ľud ukázal prostredníctvom slobodných a otvorených demokratických volieb. Premiér Benjamin Netanjahu v priebehu rokov preukázal svoje obrovské vodcovské schopnosti spolu s neuveriteľnou oddanosťou židovskému štátu Izrael,“ uviedol prezident Svetového židovského kongresu Ronald S. Lauder.

Zdroj: eretz.cz, 18.3.2015 (Max Blaustein)

Foto: Barack Obama (ilustarčná fotografia)


Späť na správy