Na oficiálnu návštevu u rímskokatolíckeho pápeža prišiel palestínsky prezident Mahmúd Abbás, ktorý sa v piatok minulého týždňa stretol tiež s najvyššími talianskymi štátnym predstaviteľmi. V nedeľu sa palestínsky prezident zúčastnil kanonizačnej omše, počas ktorej pápež okrem iného svätorečil dve arabské rehoľníčky. Prezident Abbás mu za túto kanonizáciu poďakoval, stojí v úvode tlačového vyhlásenia Apoštolskej stolice, vydaného po sobotnej audiencii.
Ako sa v ňom ďalej uvádza, obe strany v srdečnom rozhovore s uspokojením privítali zhodu nad textom vzájomnej zmluvy, ktorú v nedávnej dobe prijali. Táto zmluva, ktorá definuje základné aspekty života a činnosti katolíckej cirkvi v Palestíne, bude podpísaná v najbližšej budúcnosti. Pri audiencii sa ďalej hovorilo o mierovom procese s Izraelom. Zaznelo želanie, aby boli obnovené priame rokovania medzi stranami s cieľom nájsť spravodlivé a trvalé riešenie konfliktu. V tejto súvislosti bola opätovne vyslovená výzva Izraelčanom aj Palestínčanom, aby za podpory medzinárodného spoločenstva s odhodlaním pristúpili k odvážnym rozhodnutiam, smerujúcim k mieru. A nakoniec, v súvislosti s konfliktami sužujúcimi Blízky východ sa poukázalo na dôležitosť boja proti terorizmu a zdôraznila sa nevyhnutnosť medzináboženského dialógu.
Pápež František I. požehnal Mahmúda Abbása, aby sa stal anjelom mieru (videá k dispozícii na eretz.cz). Palestínske média však všetko skrátili a publikovali správu o tom, že Abbás je anjelom mieru. Pápež František tiež obdaroval Abbása medailou, na ktorej je zobrazený anjel mieru a pri tej príležitosti došlo zrejme k zamiešaniu pojmov, slov, či gramatiky. Tiež vo veci svätorečenia dvoch rehoľníčok, ktoré pôsobili na území dnešného Izraela – v čase ich života to bola Osmanská ríša či britská mandátna Palestína – Mirjam Baouardyovej (1846-78) a Márie Alphonsine Ghattasovej (1843-1927), je možné vidieť politický záujem.
Nie je celkom jasné prečo pápež použil pre Abbása práve spojenie „anjel mieru“ (ako je známe, anjeli nie sú z tohto sveta), keď by bolo asi jednoduchšie použiť spojenie „posol mieru“, ale pápež iste vedel, prečo použil slovo, ktoré použil. Málokto asi zaznamená palestínsku hru s prekladom či interpretáciou, ale Vatikán na tieto hry, na rozdiel od iných štátov, nepristupuje.
(skrátené)
Zdroj: eretz.cz, 16.5.2015 (časť textu z webu Radio Vatikana)