Získať prístup do svojej kancelárie, nastúpiť do autobusu alebo kúpiť sendvič – všetky tieto veci zvykneme vybaviť priložením nejakej karty. Ale v Epicentre, novom hi-tech komplexe firemných budov vo švédskom Štokholme, majú iný prístup – na to vkladajú zamestnancom čipy pod kožu.
Felicio de Costa, ktorého spoločnosť tu má prenajaté priestory, príde k predným dverám a načiahne k nim ruku, aby mu bol umožnený vstup. Vnútri úkon zopakuje, aby sa dostal do svojej kancelárie alebo ovládal kopírku. To všetko vďaka tomu, že má v ruke implantovaný malý čip RFID (rádiofrekvenčná identifikácia) vo veľkosti ryžového zrnka, ktoré v sebe nesie 64 až 96-bitové unikátne číslo (existuje obrovské množstvo číselných kombinácií). Už čoskoro aj ďalší spomedzi 700 ľudí, ktorí majú podľa očakávaní obsadiť pracovné priestory v komplexe, dostanú možnosť nechať sa „začipovať“. Čip sa vkladá pod kožu na ruke, presnejšie medzi palcom a ukazovákom. V deň slávnostného otvorenia komplexu budov si sám výkonný riaditeľ nechal vložiť čip naživo na javisku. K povoleniu na vstup a ovládaniu kopírky by sa v dlhšom časovom horizonte mali pridať ďalšie služby, vrátane schopnosti platiť napríklad v kaviarni len dotykom ruky.
Celý proces je organizovaný prostredníctvom švédskej bio-hackerskej skupiny. Hannes Sjoblad, vedúci inovácií a jeden z lídrov skupiny, má na čipe v ruke svoju elektronickú vizitku a prístup k nej získa priložením smartfónu. Na otázku, či sú ľudia naozaj ochotní dostať sa do takého blízkeho kontaktu s technológiou, odpovedá: „Už teraz sme neustále v interakcii s technológiami. V súčasnej dobe je to trochu chaos - potrebujeme pin kódy a heslá. Nebolo by jednoduchšie len sa dotknúť rukou. To je naozaj intuitívne.“ Zatiaľ čo niektorí z ľudí v okolí budovy sa na „čipovanie“ tešia, iní majú výrazné pochybnosti. „V žiadnom prípade,“ povedal jeden mladý muž, keď sa ho redaktor BBC spýtal, či by sa na niečo také dal. Staršia pani reagovala pozitívnejšie na potenciál technológií, ale nevidela veľký zmysel v tom, že si niekto dá vložiť čip do ruky, len aby sa dostal cez dvere.
Sjoblad však tvrdí, že spolu so švédskou bio-hackerskou skupinou majú iný cieľ - pripraviť ľudí na deň, kedy by ich chcel „očipovať“ niekto iný. „Chceme porozumieť tejto technológii skôr, než prídu veľké podniky a veľká vláda a povedia nám, že všetci by sme sa mali dať očipovať – čipom daňového úradu, Google čipom alebo Facebook čipom.“ Vtedy, ako tvrdí, budeme všetci môcť spochybniť spôsob, akým je táto technológia implementovaná z pozície oveľa väčšej kompetentnosti.
Technologický korešpondent BBC si na vlastnej koži vyskúšal tento výdobytok techniky. Do Británie sa vrátil s miernou bolesťou v ruke – a tiež s podkožným čipom, na ktorom má uvedené svoje kontaktné údaje. Ešte sofistikovanejšie čipy majú čoskoro nahradiť nositeľné technológie, ako je fitnes pás alebo platobné zariadenia. Takmer všetko je možné – ale či sa vkladanie technológií pod kožu stane kultúrne prijateľným, to už je iná vec.
Zdroj: BBC.com/news/technology, 29.1.2015 (Rory Cellan-Jones); skrátené
Foto: Čip RFID vo veľkosti ryžového zrnka v sebe nesie 64 až 96-bitové unikátne číslo. (Vanilla Brief/YouTube)