Od Blízkeho východu po subsaharskú Afriku prežívajú kresťania neustále útoky pre svoju vieru, viac ako inokedy predtým. „Prenasledovanie kresťanov je skutočné, je často desivo násilné a v súčasnej dobe sa šíri nevídaným tempom,“ povedal Dr. David Curry, prezident organizácie Open Doors (slov. Otvorené dvere), ktorá monitoruje mieru náboženskej slobody vo svete.
Curry povedal, že kresťania čelili v roku 2014 doteraz najväčšiemu prenasledovaniu pre svoju vieru, väčšiemu než v ktoromkoľvek inom roku v novodobej histórii. „Videli sme najprudší skok v množstve násilných útokov proti kresťanom v súčasnosti,“ povedal. Open Doors uvádza, že v roku 2014 bolo zabitých 4344 kresťanov – čo je dvojnásobný počet oproti roku 2013. „To nie sú kresťania, ktorí by predstavovali vedľajšie obete v nejakej väčšej vojne, sú to ľudia, na ktorých sa ich nepriatelia zameriavajú, pretože sa rozhodli uctievať Ježiša a pretože chcú čítať Bibliu, a to je šokujúce,“ povedal Curry.
V stredu 7. januára organizácia vydala svoj každoročný zoznam top 50 krajín, angl. World Watch List, v ktorých kresťania čelia najväčšiemu prenasledovaniu. Severná Kórea sa umiestnila na špičke zoznamu už trinásty rok po sebe, s počtom zhruba 70 000 kresťanov trápených vo väzenských táboroch. „Vláda má paranoju z akejkoľvek ideológie, ktorú považuje za hrozbu voči kultovému uctievaniu ich vodcu, a tak ju radí medzi nepriateľov štátu,“ vysvetlil Curry. „Kresťania sú v Severnej Kórei nepriateľom štátu číslo 1.“
Vrchnú desiatku dopĺňajú krajiny ako Somálsko, Irak, Sýria, Afganistan, Sudán, Irán, Pakistan, Eritrea a Nigéria. Podľa Curryho záverov predstavuje vo väčšine krajín najväčšiu hrozbu pre kresťanov nadvláda/dôraz jedného náboženstva nad ostatnými. „Islamský extrémizmus je tou hybnou silou, v skutočnosti je hybnou silou v 40 z 50 krajín na svetovom zozname,“ povedal pre CBN News.
K väčšine úmrtí v minulom roku došlo v Nigérii, kde únosy a vraždy páchané islamistickou skupinou Boko Haram zavinili smrť 2484 kresťanov. Demeris Atsonová zažila hnev Boko Haram na vlastnej koži. V roku 2010 islamskí bojovníci ubodali jej manžela na smrť. Povedala, že len vďaka Božej milosti dokázala odpustiť vrahom svojho manžela. „Keď im ja neodpustím, Pán neodpustí mne. Tak som im odpustila, pretože Ježiš nás učí odpúšťať jeden druhému,“ povedala Atsonová pre CBN News.
Medzitým teroristická skupina známa ako Islamský štát, alebo ISIS, naďalej vytláča stovky tisíc kresťanov zo Sýrie a Iraku. Curry sa obáva, že ich úspech pri prenasledovaní menšinových vierovyznaní vysiela impulz ďalším radikálnym skupinám, aby pokračovali v podobnej taktike po celom svete. „Máme tu Islamský štát, ktorého taktiku, metodiku teraz prijali Boko Haram, Al-Shabab a ďalší, takže si myslím, že to znamená, že hoci bol tento rok doteraz najhorší, situácia vyzerá veľmi znepokojujúco, pokiaľ ide o nasledujúce roky,“ hodnotí Curry.
Open Doors hovorí, že ich zoznam je výzvou pre ľudí, aby sa zobudili a neboli ľahostajní k tragickému utrpeniu kresťanov po celom svete. „Potrebujeme sa za prenasledovanú cirkev modliť a poskytovať jej podporu, pretože tu vážne dochádza ku genocíde,“ varoval Curry.
Celý zoznam aj si môžete pozrieť na stránke Open Doors (v angličtine).
Zdroj: CBNNews.com, 9.1.2015 (George Thomas)
Foto: Open Doors (opendoorsusa.org)