Lebo kráľovstvo Božie nie je v reči, ale v moci. (1. Korinťanom 4,20)

Začal sa biblický rok odpočinku 2014-2015

Začal sa biblický rok odpočinku 2014-2015

Biblický Sviatok trúbenia, známy ako židovský Nový rok, Roš Hašana, sa začal v stredu 24. septembra 2014. Tento nový rok podľa židovského kalendára sa však od ostatných líši. Je to tzv. sabatický rok, t. j. rok „Šmitah“. Tak ako siedmy deň dal Boh za deň odpočinku, aj každý siedmy rok je určený ako sabatický. Slovo „šmitah“ sa najčastejšie prekladá ako „prepustenie“ alebo „omilostenie“ a uplatňuje sa v tom, že sa odpúšťajú dlhy alebo že sa nechá odpočívať pôda (pozri Deut 15:1-2). Tento rok Šmitah začal v stredu 24. septembra 2014 a končí 13. septembra 2015.

Mesiánsko-židovský rabín Jonathan Cahn je presvedčený, že rozlúštil záhadu, aký význam má Šmitah vo vzťahu k súčasným národom. Vo svojej knihe Záhada Šmitah (angl. The Mystery of the Shemitah) vysvetľuje, že takmer každý veľký pád na akciových trhoch od roku 1900 sa udial počas sabatického roka, tak ako aj teroristický útok v septembri 2001 a finančný kolaps v roku 2008. No čo ak Šmitah v sebe zahŕňa varovanie o rozsiahlejšom kolapse – nielen pre akciové trhy alebo trhy s nehnuteľnosťami, ale pre pozíciu Ameriky ako lídra slobodného sveta? Ak sa americký národ neobráti zo svojho súčasného kurzu a nebude sa kajať, mohli by preň nastať drsné časy, kým sa tento rok Šmitah skončí, tvrdí Cahn.

V spomínanej knihe Záhada Šmitah Cahn vysvetľuje, že impériá vznikali a padali v súlade s rokom Šmitah. V Nemecku, napríklad, povstala Tretia ríša anexiou Rakúska v 1938 na sabatický rok a skončila sedem rokov neskôr, keď Adolf Hitler spáchal samovraždu v apríli 1945, teda v ďalšom roku Šmitah. Cahn v knihe ukazuje, že Rusko, Japonsko, Turecko a Rakúsko-Uhorsko tiež padli v roku Šmitah. V sabatickom roku 1945 vzišla Amerika z Druhej svetovej vojny po kapitulácii Nemecka a Japonska ako jednoznačný vodca slobodného sveta. O 28 rokov neskôr, v roku Šmitah 1973 Amerika prehrala svoju prvú vojnu s Vietnamom, stala sa obeťou arabského ropného embarga a zažila pád dolára v dôsledku rozhodnutia prezidenta Nixona oddeliť národnú menu od zlatého štandardu.

Podľa Cahna história ukazuje, že keď sa jedno impérium začína rúcať, iné zase povstáva. Ak Amerika odmietne reagovať na varovania, neurobí pokánie a nevráti sa k Bohu, Cahn vidí príležitosť pre Čínu, aby sa stala nasledujúcou finančnou superveľmocou. „Keď sa táto záhada prejavovala v staroveku, zahrňovala pád Babylonskej ríše a vzostup Perzie,“ uviedol Cahn pre WorldNetDaily.com. „V modernej dobe zahrňovala pád európskych mocností a vzostup Ameriky. Teraz by však mohla poukazovať na pád amerického impéria.“

Ďalšia záhada, o ktorej v knihe píše, záhada veží (angl. Mystery of the Towers), by poukazovala na Áziu ako na najpravdepodobnejšieho náhradníka pre súčasnú pozíciu Ameriky, prinajmenšom v oblasti ekonomickej moci, hovorí. „Súčasne to nevylučuje iné mocnosti, ako sú Európska únia a pod. Z najširšieho hľadiska obe knihy Záhada Šmitah i Zvestovateľ (angl. The Harbinger) ukazujú na koniec americkej dominancie medzi národmi – a to korešponduje s proroctvom o konci časov, ktoré nápadne mlčí ohľadom Ameriky,“ hovorí Cahn.

Zvláštny je aj dátum 29. elúl židovského kalendára. Je to posledný deň mesiaca elúl, kedy sa všetky dlhy odpustili, všetky zálohy vrátili a účet platobnej bilancie izraelského národa bol vyčistený. Po tomto dni nasleduje mesiac tišrí a Sviatok trúbenia, čiže Roš Hašana. Dva najhoršie pády akciových trhov v histórii USA (v septembri 2001, po útoku na budovy WTC, a koncom septembra 2008, kedy sa spustila Veľká recesia) sa udiali presne 29. elúla. Na Roš Hašana je zvykom každý deň trúbiť ako druh varovania a zvuk trúby v Písme je symbolom výstrahy a súdu. „Áno, elúl je celý o varovaní, je o trúbach, o napravení vzťahu s Bohom a o pokání,“ hovorí Cahn.

Dni Ameriky v úlohe svetového policajta a finančného lídra sú na vážkach. Keďže Amerika bola založená s úmyslom byť národom pod Božou autoritou, bola požehnaná viac ako iné národy v oblasti hospodárstva, vojenskej sily i medzinárodného vplyvu. Hoci poľnohospodársky koncept Šmitah už nie je aktuálny, Cahn si myslí, že aspekty požehnania a kliatby sabatického roku sú stále v platnosti, zvlášť pre národy, ktorých zakladatelia vyznávali žido-kresťanské hodnoty.

Budúcnosť Ameriky ako svetového lídra má pre moderný Izrael obrovský význam. „Amerika je ešte stále najsilnejším spojencom Izraela. Je tiež mimo Izraela domovom najväčšej židovskej populácie na svete,“ povedal Cahn pre WorldNetDaily.com. „Veľké otrasy v krajine by mali vplyv aj na Izrael. Dokonca by to mohlo zohrať úlohu v návrate amerických Židov do Izraela.“

Cahn si však dáva pozor na to, aby nepredpovedal, čo sa v prichádzajúcom roku Šmitah vlastne stane. „Tento fenomén sa môže prejaviť v jednom cykle, v druhom nie a potom znova v ďalšom,“ píše. „A cieľom odkazu nie je určovanie dátumov, ale výzva na pokánie a návrat k Bohu. Zároveň sa však môže stať niečo významné, a teda je múdre sledovať časy.“

(krátené)

Zdroj: WND.com, 22.9.2014

Foto: Trúbenie na šófar počas Roš Hašana (loveforhispeople.blogspot.sk)


Späť na správy