Obchodovanie so sexom je multimiliardový nelegálny priemysel, kde jedni zneužívajú druhých, najčastejšie ženy a deti. Svet sa pomaly prebúdza do tohto novodobého otroctva a hľadá spôsoby, ako proti nemu bojovať. Istá odevná spoločnosť vo Veľkej Británii sa snaží pomáhať jeho obetiam dostať sa z temnoty do svetla.
Sonagachi je najväčšia štvrť orientovaná na obchod so sexom v indickej Kalkate. Každý deň sa viac ako 10 000 žien postaví do radu na uliciach, aby predávali svoje telo. Niektoré vstupujú do tohto sveta, aby ich rodiny mali čo jesť alebo preto, že chudoba im nedáva inú možnosť.
Výjavy a príbehy týchto žien zmenili životy Lady Natashi Rufus-Isaacsovej a Lavinii Brennanovej v roku 2009. „Veľa z miestnych chudobných dievčat chodilo do našich naozaj malých výrobných dielní popoludní, ale to preto, aby ich popoludní nemohli zneužívať muži z ich dediny,“ hovorí Brennanová. „Učili sme ich šiť, a to len tie úplne základné zručnosti, a vtedy sme dostali nápad vytvoriť podnik. Takže myslím, že inšpiráciou pre nás bolo poznávať ich príbehy a počúvať ich z prvej ruky, to nás naozaj motivovalo,“ dodáva Rufus-Isaacsová.
A z tejto motivácie sa zrodila Beulah London. „Obe milujeme módu, milujeme šaty, milujeme obliekanie a prácu v tomto domove následnej starostlivosti, v popoludňajšej výrobnej dielni,“ hovorí Brennanová. „Uvedomili sme si, že by bolo úžasné naučiť ženy zručnosti, vďaka ktorým by sa potom vedeli zamestnať a tak im pomôcť ďalej si udržať toto alternatívne živobytie. Takže sme my, dve dievčatá, dali hlavy dokopy a rozhodli sme sa: Dáme sa na módu.“
Beulah London je etická módna značka. Jej meno je známe už na celom svete, sčasti vďaka hlavnej prominentnej zákazníčke: Kate Middletonovej, vojvodkyne z Cambridge a manželke princa Williama. „Keď sme začali firmu, našou víziou bolo zapojiť ženy do celého procesu výroby,“ vysvetľuje Brennanová. „Ako podnik rástol, uvedomili sme si, že to nie je celkom možné, vzhľadom k úrovni ich zručností. Ak si to dokážete predstaviť, priemerný vek dievčat, s ktorými sa obchoduje, je 13 rokov, takže treba ešte veľa uzdravenia, kým sa môžu znova zamestnať,“ pokračuje. „Preto sme sa rozhodli začať v malom, spolupracovať s firmami v teréne, ktoré pracujú so ženami, obeťami obchodu so sexom, firmami ako Freeset.“
Organizácia známa ako Freeset sa snaží pomáhať indickým ženám uniknúť z obchodu so sexom. Nielenže ich učia užitočné zručnosti, ale prinášajú aj pozdvihnutie. Vo videu natočenom organizáciou, niektoré z bývalých obetí sexuálneho obchodu s ľuďmi hovoria o slobode, ktorú teraz zažívajú. „Život na ulici bol plný bolesti. Boli dni, kedy som nič nejedla. Teraz sa o mňa stará Boh; mám sa oveľa lepšie,“ vraví jedna zo žien. „Zanechala som ten rad na ulici, mám slobodu. Môžem hovoriť s kýmkoľvek a povedať mu, že ja tam už nepatrím,“ vyznáva sa druhá.
Rufus-Isaacsová a Brennanová nadviazali spoluprácu so spoločnosťou Freeset. Ich zákazníci si môžu kúpiť plátenné tašky Beulah, ktoré vyrábajú bývalé obete obchodovania s ľuďmi. Tiež rozbehli Beulah Trust, ktorá zabezpečuje financie na vyškolenie žien v zručnostiach, ako je vyšívanie. „V budúcej sezóne budeme mať výšivku na každom kuse, takže potom každý kus bude mať svojím spôsobom svoj vlastný príbeh a bude vyrobený a vyšívaný rukou tejto ženy,“ hovorí Rufus-Isaacsová.
Výšivka bude mať podobu loga Beulah, dva B v tvare motýľa. „To je motýlí efekt, myšlienka, že jedna malá zmena má veľký dopad niekde inde,“ vraví Brennanová. „Súvisí to s tým, čo Beulah znamená v Biblii. Hovorí o vyjdení z miesta temnoty na slobodu,“ dodáva Rufus-Isaacsová. „Takže, koncept motýľa v spojení s tým, že z tmy povstáva niečo krásne.“
Jedného dňa, každý kus značky Beulah London ponesie „podpis“ ženy, ktorú sa snažia zachrániť. No i do tej doby je isté, že každý nákup má význam. „Ak má niekto záujem o túto značku, samozrejme, to pomáha značke rásť. Vtedy cítime, naozaj máme pocit, že môžeme veľa ovplyvniť a zapojiť aj tie ženy,“ uzatvára Brennanová. Je to firma, ktorá má zmysel, a prináša nádhernú zmenu, steh za stehom.
Zdroj: CBNNews.com, 22.11.2014 (Caitlin Burke); krátené
Foto: Mladé ženy sa učia šiť, aby si na živobytie mohli zarábať inak, než predávaním svojho tela. (CBNNews.com, video)