Veď Pán je Duch, a kde Duch Pánov, tam sloboda. (2. Korinťanom 3,17)

Židovka porazila Katar: UNESCO povedie Azoulayová

Židovka porazila Katar: UNESCO povedie Azoulayová

Po tom, čo minulý týždeň oznámili odchod z organizácie UNESCO Spojené štáty a po nich aj Izrael, zvolila v piatok 13. októbra organizácia do svojho čela (po šiestom kole hlasovania) bývalú francúzsku ministerku kultúry Audrey Azoulayovú. UNESCO tak povedie Židovka s predkami z Maroka, ktorej otec André Azoulay bol poradcom marockého kráľa Mohameda VI.

Azoulayová po svojej voľbe členským štátom oznámila, že "v čase krízy sa musíme zapojiť viac ako kedykoľvek predtým a organizáciu posilniť, nie ju opustiť". Hoci arabské štáty mohutne stáli o to, aby na čele UNESCO zasadol arabský kandidát, protikatarská koalícia na čele so Saudskou Arábiou nechcela dopustiť, aby to bol práve Hamad bin Abdulaziz al-Kawar z Kataru, ktorého konzistentne silnú pozíciu počas všetkých hlasovacích kôl teraz pripisujú na vrub úplatkom. Preto v poslednom kole dali pred al-Kawarom prednosť radšej Azoulayovej.

Štyridsaťdeväťročná Azoulayová vyhrala nad svojím katarským spolukandidátom tesne 30 hlasmi proti 28. Bude mať však zložitú pozíciu, kedy sa bude snažiť prinútiť USA a Izrael, aby v UNESCO zostali ako členovia, a zároveň si poradiť s protiizraelskou zaujatosťou organizácie. Francúzsky prezident Emmanuel Macron jej na Twitteri zablahoželal s tým, že "Francúzsko bude pokračovať v boji za vedu, vzdelanie a kultúru vo svete".

Zdroj: ztis.cz, 14.10.2017 (-jg-)


Späť na správy