A toto je svedectvo, že Boh nám dal večný život, a tento život je v Jeho Synovi. (1. Ján 5,11)

Jerusalem Winner Marathon

logos-03-2018-delegacia-1.jpg

Sme veľmi radi, že môžeme čitateľom Logosu podať správu o našom zastúpení na 8. ročníku medzinárodného športového podujatia Jerusalem Winner Marathon, ktoré sa konalo dňa 9.3.2018 za účasti vyše tridsaťtisíc športovcov z celého sveta.

Keďže si tento rok pripomíname v Izraeli 70. výročie založenia štátu Izrael a zároveň 50. výročie znovuzjednotenia mesta Jeruzalem, bolo toto podujatie pre nás o to vzácnejšie a slávnostnejšie.

Pre každého bežca boli určite povzbudivé slová primátora hlavného mesta Izraela Nira Barkata, ktorý povedal: „Keďže Jeruzalem oslavuje 50. výročie znovuzjednotenia mesta, Jeruzalemský maratón je svedectvom renesancie, ktorá sa koná v izraelskom hlavnom meste športu.“

Tento rok sa po prvýkrát zúčastnila na Jeruzalemskom maratóne aj skupina bežcov zo Slovenska. Naša športová delegácia Kresťanských spoločenstiev MILOSŤ sa skladala z pätnástich účastníkov, z ktorých osem bolo bežcov. Ostatní bratia a sestry, ktorí síce nesúťažili, nám prakticky pomáhali a boli pre nás veľkým povzbudením. Bežci sa kvalifikovali v štyroch kategóriách behu, a to na 5 km, 10 km, 21,1km (polmaratón) ako aj na maratón s dĺžkou 42,2 km. Veľkou cťou a inšpiráciou bolo pre nás aj to, že sa do nášho tímu dostal osemdesiatročný športový nadšenec Ištván Pajor, ktorý si vo výbornom čase zabehol 10 km pretek. Aj tu je vidieť, že v akomkoľvek veku je možné zostať duchom i mysľou mladým a aktívnym.

Hlavnou motiváciou našej účasti na bežeckých pretekoch bolo aj takýmto spôsobom vyjadriť lásku k Jeruzalemu, úctu voči Bohu a reprezentovať tak náš slovenský národ a naše hnutie. Oblečení v dresoch, na ktorých bola slovenská aj izraelská vlajka spolu s logom nášho zboru, sme hrdo bežali po uliciach hlavného mesta židovského štátu.

logos-03-2018-bezci.jpg

Jeruzalemský maratón je obľúbený nielen kvôli športovému, ale aj historickému a duchovnému zážitku. Bežecké trasy sú navrhnuté tak, aby bežci spoznali čo najviac nielen z prítomnosti, ale aj z histórie tohto vyše 3000-ročného hlavného mesta štátu Izrael. Vzhľadom na to, že Jeruzalemský maratón je považovaný za jeden z najťažších na svete, športovci museli zdolať náročné stúpania a prudké klesania, čo si vyžaduje primeranú kondíciu. Náš tím bol však skvelo pripravený, keďže väčšina športovcov sa pripravovala na súťaž už niekoľko mesiacov. Naša bežecká skupina bola od začiatku tréningov prepojená cez WhatsApp, kde sa športovci už pred súťažou navzájom povzbudzovali a zdieľali svoj priebeh prípravy. Po príchode do Jeruzalema nás čakalo inverzné počasie, keďže sme prišli z mínusových teplôt do prostredia s príjemnou teplotou a optimálnou vlhkosťou vzduchu. Takmer pre všetkých športovcov zo Slovenska bola výzva v priebehu pár dní sa čo najlepšie aklimatizovať a rovnako zvládnuť úplne rozdielne bežecké podmienky.

Aj preto sme si nechali pred samotným behom krátky čas na aklimatizáciu, počas ktorej sme po našom príchode do Izraela navštívili historické mesto Cézareu. Spoločne sme si pozreli pozostatky stavieb z obdobia Heroda Veľkého, ktorý bol známy nielen svojimi, na tú dobu kolosálnymi stavbami, ale najmä tým, že počas jeho vlády sa narodil náš Spasiteľ Pán Ježiš Kristus.

logos-03-2018-delegacia2.jpgPo večernom príchode do Jeruzalema si každý z tímu osobne prevzal kvalifikačné čísla, ako aj bežecké tričko s emblémom mesta Jeruzalem. Na druhý prípravný deň nás čakal nabitý program, keďže celá skupina bola pozvaná miestnym osadníkom na poznávací výlet do oblasti judskej Samárie. Táto oblasť je v dnešnej dobe geopoliticky zrejme najkomplikovanejšia, keďže sa nachádza v strede územia obývaného Palestínčanmi. Izraelských obyvateľov síce dnes už chráni ochranný múr, avšak dodnes čelia z času na čas ozbrojeným útokom.

Bolo veľmi inšpirujúce vstúpiť do prostredia, ktoré má silné biblické korene, a na vlastné oči vidieť, ako sa naplnili slová proroka Jeremiáša, ktoré o tejto oblasti prorokoval pred viac ako 2500 rokmi: „Ešte ťa vybudujem, a budeš vybudovaná, panno Izraelova; ešte sa budeš zdobiť svojimi bubny a vyj­deš v kole veseliacich sa; ešte budeš sadiť vinice na vrchoch Samárie; sadiť budú sadiaci a budú užívať obecné po rokoch prvotín. Lebo je určený deň, ktorého budú volať strážni na vrchu Efraimovom: Vstaňte, a poďme hore na Sion k Hospodinovi, svojmu Bohu!“ (Jer 31,4-6)

Po návšteve mesta Šílo a miestneho vinohradu Tura Winery sme navštívili Ariel University, kde sme boli veľmi príjemne pohostení a zúčastnili sa prehliadky jej výskumného centra. Toto výskumné centrum je výnimočné tým, že sa v ňom nachádza špeciálny urýchľovač elektrónov, z ktorého sú na svete len dva exempláre. Vedec, ktorý nám toto laserové zariadenie ukázal, hovoril o výskume, ktorý umožní všestranné využitie tohto zariadenia v oblasti medicíny. Nasledoval spoločný obed v pravej osadníckej oblasti mestečka El-Kána v kruhu miestnych obyvateľov. Naša hostiteľka pochádza zo Slovenska z Galanty, čím bolo toto stretnutie ešte výnimočnejšie.

Po ďalšom dlhom dni plnom jedinečných zážitkov sme sa vrátili späť do Jeruzalema. Potrebovali sme si pred behom poriadne oddýchnuť, keďže naša maratonistka a polmaratonisti začínali na druhý deň svoj pretek ráno o 6:45. Už na štarte skoro ráno pred behom vládla skvelá atmosféra. Bežci boli povzbudzovaní miestnymi kapelami, bubnami a inšpirujúcou atmosférou samotného mesta. Na štarte sa zhromaždili desaťtisíce športovcov, ktorí s radosťou čakali na štartovací povel.

logos-03-2018-trio-halfmaraton.jpg

Organizátori mysleli na všetky detaily, a tak občerstvovali bežcov po každých 3 km nápojmi a energetickými tyčinkami. Beh začal v blízkosti Izraelského parlamentu Knesset, pokračoval popri miestnej tržnici Jehuda market, cez bránu Jaffa do starého mesta a odtiaľ ďalej k vrchu Scopus a smerom k Hebrejskej univerzite. Všetci naši športovci podali v Jeruzaleme skvelý výkon. Silvii z bratislavského zboru sa dokonca podarilo zabehnúť celý maratón (42,2 km) za menej ako štyri a pol hodiny. V cieli na bežcov čakali vrúcne gratulácie, medaily a svieže ovocné občerstvenie.

Naše dojmy z celkového zájazdu a pretekov sú vynikajúce. S istotou môžeme povedať, že tak ako pri návšteve Západného brehu Jordánu, Jeruzalema ako aj z atmosféry samotného behu, je možné vnímať, že Izrael naďalej prosperuje, dvíha sa a je čoraz atraktívnejším pre ľudí z celého sveta.

Týmto by sme chceli všetkých nadšencov športu povzbudiť, aby sa s nami zúčastnili budúceho 9. ročníka maratónu v Jeruzaleme, ktorý sa bude konať 15. 3. 2019. Na budúci rok pobežíme znovu za mesto Jeruzalem a jeho Kráľa.

Martin Meliško, Oliver Suchý

 Súvisiace články

Knesset ocenil Sándora Németha|Logos 1 / 2010 | Martin Meliško |Aktuálne
Vatikánska synoda a Izrael|Logos 11 / 2010 | Miroslav Iliaš |Aktuálne
Byly objeveny sarkofágy Herodovy rodiny|Logos 12 / 2008 | Daniel Šobr |Archeológia a Biblia
Mesiac v zemi Izrael|Logos 5 / 2009 | Miroslav Iliaš |Izrael
Mesiac v zemi Izrael|Logos 8 / 2009 | Miroslav Iliaš |Aktuálne