Lebo kráľovstvo Božie nie je v reči, ale v moci. (1. Korinťanom 4,20)

TIME Teenage Camp 2018

TIME of your life

logos-08-2018-tinedzersky-tabor-1.jpg

TIME of your life – „najlepší čas Tvojho života“ – podtitul tohtoročného teenage campu. Aký bol? Skvelý! Nabitý akciou, zábavou, silnými myšlienkami – skrátka všetkým, čo k životu patrí! Pozreli sme sa do minulosti, nakukli do budúcnosti, ale hlavne sme si to na mieste užili!

Hneď v nedeľu večer program o Tom, ktorý je Pánom času, keď sa nám z videointerview prihovorili zaujímaví ľudia z našich zborov a pouvažovali o tom, čo znamená čas a odkryli niečo zo svojej minulosti. Nielen v nedeľu, ale každý ďalší večer úžasné chvály – a teenagerov ozaj nebolo treba „nakopávať“, išlo to samo a večer čo večer to malo vyššie grády! Prvý večer patril aj vedomostnej šou o prelomových časoch, udalostiach a vynálezoch, aj so vstupom „vedátora“ Rasťa o teórii relativity – veď plynutie času má tiež svoje tajomstvá a naši teenageri o tom musia vedieť! Aby toho nebolo málo, staršie oddiely mali obľúbený Pub Quiz, tiež na tému čas – najlepšie sme sa zabavili na hádaní totožnosti známych služobníkov z našich zborov podľa fotiek z mladosti... pre istotu ich vo fotogalérii z tábora však nenájdete.

logos-08-2018-tinedzersky-tabor-2.jpg

Dopoludnia sme sa po rozcvičke (mimochodom fakt odviazanej „náladovke“) a dobrých raňajkách stretávali v oddieloch, spoločne popremýšľali o téme z predchádzajúceho večera, dali wellness alebo iný relax. V pondelok sme si vyskúšali „ako bolo, keď nebolo“ – konkrétne, keď nebolo GPS a bolo potrebné sa orientovať podľa mapy a nájsť sever podľa slnečného tieňa, odvysielať signál morzeovkou, rozložiť oheň pomocou kresadla a v utorok sme si sami navarili obed! Neuveríte, ale každý oddiel si sám rozložil oheň, mal svoj kotlík a všetko, čo treba k dobrému gulášu, pridali sme svoje kuchárske umenie a fantáziu – ledva nám zostala porcia pre porotu, ktorá vyberala ten najchutnejší. Prezradíme, že vyhralo dielo najstarších chlapcov! Na večer sa nám všetky zaujímavé témy nezmestili, tak sme ich zaradili aj dopoludnia – napr. Time For Your Future – dozvedeli sme sa, čo robiť, aby sme boli vždy o krok vpred, ako správne prezentovať, ako sa dostať k cestovaniu cez možnosti, ktoré ponúka EÚ mládeži, pri prednáške „Virtual TechLunch“ (nevadí, že neviete, čo to znamená, teenageri sú predsa o krok vpred) sme otvárali ústa aj my vedúci, čo všetko znamená virtuálna a rozšírená realita, umelá inteligencia a čo sa v tejto oblasti chystá v budúcnosti.

Ako vždy sme zaradili aj workshopy – čas, keď si každý môže vybrať aktivitu podľa svojho záujmu – tradične kvalitné hudobné, tanečné a spevácke, zábavné, športové, netradičný folk art – spojili sme históriu s aktuálnym fashion trendom a dievčatá si mohli vyrobiť folklórny opasok alebo vyzdobiť tričko folklórnym ornamentom. Veľký úspech mala aj výroba originálnych magnetiek, tiež sme nezabudli na obľúbený gastroworkshop. Prekvapením bolo popoludnie „Návrat do detstva“ a „Cesta k dospelosti“ – v tom prvom sme sa mohli naozaj vrátiť do detstva – chlapci si skladali papierové lietadielka, hrali sa so stavebnicou Merkur (oteckovia, pamätáte a závidíte?), dievčatá si vystrihli obliekacie bábiky (mamičky, spomínate?), všetci sa mohli vyšantiť s bublifukom, kresliť kriedami na betón, vyskladať padajúce stavby z domina, kresliť si, vymaľovať omaľovánku alebo poskladať puzzle – fakt ako malé deti... A Cesta k dospelosti? Išli sme na to fakt prakticky – každý sa naučil viazať ozajstnú kravatu alebo skladať tričko za dve sekundy – všetci sa snažili, za správne zaviazanú kravatu a pekne poskladané tričko mohli získať body pre svoj herný tím!

A hry v popoludňajších hodinách – originálne, nadupané technológiami, novými aktivitami – tím animátorov má z roka na rok lepšie nápady! Všetkými hernými dňami nás sprevádzali maskoti, cukríkové škatuľky Tic a Tac (samozrejme preto, lebo aj hodinky robia tik-tak a čo iné sa viac hodí k téme Time?). Prvá hra „Zberači a lovci“ inšpirovaná reálnym lovom s pašovaním koristi cez colnicu, aby ste ju následne mohli predať v banke a pri tom všetkom si dávať pozor, aby ste neboli uväznený.

Strategická hra Matrix s využitím rozšírenej reality nás preniesla do sci-fi sfér, cieľom bolo sa dostať von z Matrixu a popritom vyriešiť všetky úlohy. Nočná hra – museli sme opraviť stroj času, aby sme sa mohli z časovej bubliny vrátiť do minulosti a zachrániť svet. Hra končila v laser-roome, kde si teenageri mohli na vlastnej koži vyskúšať, ako sa prekonáva bludisko z ozajstných laserových lúčov.

Ešte jeden technický bonbónik! Escape Room riadne potrápil vedúcich, ale zvládli ho aj deti – skúste dostať kľúče zo zakódovaných skriniek, zistiť, kde treba použiť UV svetlo, využiť odstredivú silu na otvorenie záhadného boxu, použiť termocitlivý papier alebo správne priložiť karty k dobre zamaskovanej čítačke (a to je len zlomok z toho, čo sme museli vyriešiť).

logos-08-2018-tinedzersky-tabor-3.jpg

Ale poďme ešte k večerom. Pri téme TIME nemohol predsa chýbať „Time For Love“ – večer, keď sme sa zábavnou formou dozvedeli dôležité veci o vzťahoch medzi chlapcami a dievčatami – kedy, čo a ako, teenageri dostali odpovede na otázky, ktoré mohli napísať (odpovedajúci sa pri niektorých riadne zapotili...).

Ďalší večer – „Ako sa vysporiadať s minulosťou“ – s hosťom Radom Hruškom – nám dal riadnu dávku životných skúseností (aj sme sa zasmiali, aj zamysleli...), Božieho slova, ale hlavne uistenia, že vždy sa dá urobiť hrubá čiara a začať nanovo. Slavo Drlík – svetoznámy horolezec premietol dychberúce diapozitívy a ukázal nám, ako to funguje v skutočne drsných podmienkach a časoch, ako môže Boh ochrá­niť človeka, ako funguje viera a modlitba v „Real Time“.

Štvrtkový večer sme si skúsili poskladať mozaiku zo všetkého, čo sme prežili a dali sme si odpovede na najvážnejšie otázky nášho života – aké sú Božie zámery a plány s nami a čo s tým môžeme urobiť, ako sa správne rozhodnúť a zobrať život do svojich rúk, urobiť zmenu v tom, čo každý z nás potrebuje. A potom opäť skvelé chvály v Božej prítomnosti!

Posledný večer sme nazvali „Best Of“ a pripomenuli sme si na videách a fotkách najlepšie momentky z tábora, hlavné myšlienky z našich vážnych tém, teenageri mohli odprezentovať svoje natočené videá, ale hlavne sme si urobili fakt skvelú náladu a tak trochu „zafixovali“ najsilnejšie spomienky.

A ešte sme oddychovali, kúpali sa v bazéne, išli na prechádzku do okolia, odmenili najporiadnejšie izby, dostali skvelé torty od pani vedúcej chaty Limba, veľa sa rozprávali, len tak zahrali futbal (aj americký), volejbal, urobili spoločné fotky, na záver vyhlásili víťazné herné tímy, na pamiatku každý dostal vreckové hodinky... a bolo ešte veľa iných skvelých vecí, ktoré sa do tohto článku však už nezmestili.

P.S. A možno už máme aj tému na budúci TEENAGE CAMP...

P.S. 2: Ak si chcete vychutnať atmosféru tábora, fotky sú na: www.timeofyourlife.rajce.idnes.cz alebo v našej fotogalérii.Súvisiace články

FLY! Teenage Camp 2019|Logos 7 / 2019 | Milan Zemančík|Zo života cirkvi
Teenage Camp move!|Logos 8 / 2021 | Milan Zemančík|Zo života cirkvi
Teenage Moviecamp|Logos 8 / 2017 | Milan Zemančík|Zo života cirkvi
Criss – Cross|Logos 8 / 2020 | Milan Zemančík|Zo života cirkvi
„Big City Life – No limits“|Logos 12 / 2022 | Milan Zemančík|Zo života cirkvi