Napokon vyliaty bude na nás Duch z výšin, púšť sa zmení na ovocný sad a ovocný sad budú pokladať za les. (Iz 32,15)

Moslimovia prichádzajú ku Kristovi v historických počtoch

Kresťania nenápadne slúžiaci na Blízkom východe hovoria
o tom, že moslimovia sa obracajú ku Kristovi v nevídanej miere, a to i napriek silnému prenasledovaniu tých, ktorí opúšťajú islam.

„Za posledných desať rokov uverilo v Krista pravdepodobne viac moslimov ako za posledných pätnásť storočí islamu,” vyjadril sa Tom Doyle, oblastný riaditeľ texaskej misijnej spoločnosti e3 Partners pre Blízky východ.

Doyle, predtým pôsobiaci aj ako pastor, navštívil Blízky východ asi osemdesiatkrát a pred mesiacom sa vrátil do USA z Jeruzalema, kde vyhlásil, že aj moslimovia, aj židia sa obracajú na kresťanstvo.

Začiatkom augusta bolo vyše 200 bývalých moslimov pokrstených počas európskej konferencie, ktorú viedol evanjelista Lazarus Yeghnazar, pochádzajúci z Iránu. Brenda Ajamianová, ktorá tiež slúžila ako misionárka na Blízkom východe a ktorá spolupracuje s Yeghnazarovou spoločnosťou 222 Ministries International, sa vyjadrila, že počas svojej misijnej služby v Egypte, Libanone a Jordánsku ešte nezažila podobné podujatie.

„Taký veľký počet moslimov obracajúcich sa ku Kristovi na jednom mieste ma úplne ohromil, pretože misionári pracovali medzi Arabmi, i moslimami všeobecne, po mnohé roky a bez väčšieho ovocia,“ povedala Ajamianová. „Boh mocne koná medzi moslimami.“

Na konferencii sa dozvedela, že drogová závislosť a depresie bujnejú v mnohých krajinách, zvlášť v Iráne, kde sa vláda pod vedením kléru snaží potlačiť prodemokratické snahy. „Ľudia sú už veľmi otrávení spôsobom života, ktorý vedú. Obracajú sa ku Kristovi aj napriek reálnej hrozbe prenasledovania, smrti či uväznenia,“ dodáva.

Kľúčom v evanjelizovaní moslimských národov sa stali rozhlasové, televízne a internetové kresťanské programy. Yeghnazar tvrdí, že vyše 3000 Iránčanov sa obráti každý mesiac prostredníctvom jeho televízneho a internetového vysielania v perzštine.

Významným faktorom pri privádzaní židov k Ježišovi, hovorí Doyle, je tiež beznádej. „Za posledných dvadsať rokov sa stalo nasledovníkmi Ježiša viac židov než za predchádzajúcich dvetisíc rokov kresťanstva.“

Doyle ďalej tvrdí, že páter Zakaria Botross, znovuzrodený koptský kňaz, oslovuje približne 60 miliónov ľudí cez svoj televízny program vysielaný na Blízkom východe. „Apoštolom Pavlom pre moslimov je bezpochyby páter Zakaria,“ hovorí.

Mnohí veriaci, ktorí sa obrátili z islamu, však hovoria, že prišli k Ježišovi po tom, čo mali sny a vízie o Ňom. Doyle rozpráva: „Už ani neviem, koľko moslimov mi povedalo: ‚Bol som spokojný. Bol som moslim, ale zrazu som mal ten sen o Ježišovi. Ukázal mi svoju lásku a povedal mi, aby som Ho nasledoval.‘“

Doyle poznamenáva, že nadprirodzeno je dôležitou súčasťou islamskej viery. Aj Mohamed počas svojho života vyhlasoval, že mal vízie a nadprirodzené stretnutia, najmä s anjelom Gabrielom. „Boh vstupuje do kontextu ich chápania,“ vraví Doyle. No namiesto toho, aby našli pomoc u Alaha, moslimovia nachádzajú Ježiša.

Haytham Abi Haydar, pastor zboru Arabic Fellowship Alliance Church v Dearborne, čo je predmestie michiganského mesta Detroit husto osídlené moslimami, vraví, že sny a nadprirodzeno sú pre moslimov zvlášť dôležité. „Je to veľmi mocné a skutočné. Oni to považujú za spôsob, ako hovoriť s Bohom a spoznať niečo dôležité,“ hovorí Abi Haydar, ktorý tiež počul o tom, že Ježiš prichádza k moslimom v snoch.

V štátoch Blízkeho východu sa „polia už belejú k žatve“, no rozpútava sa aj duchovná vojna, upozorňuje Doyle. „Ľudia to cítia. Je to jednoducho intenzívnejšie.“ Tlak, ako vraví, je zvlášť veľký počas ramadánu, keď sa moslimovia postia a modlia na pamiatku obdobia, v ktorom – ako veria – Mohamed nadprirodzene prijal prvé verše Koránu. Ľudia vtedy ochorejú a dokonca majú nočné mory. „Keď začína ramadán, naozaj môžete vnímať vojnu v nebeských oblastiach.“

Aj Ajamianová hovorí, že zbory veriacich z moslimského prostredia rastú ako „nekontrolovaný požiar“ na Blízkom východe aj v Európe, ktorá zažíva prudký nárast počtu imigrantov z moslimských krajín.

Kresťanom v mnohých moslimských štátoch sa môže stať, že ich uväznia alebo zabijú za to, že sa obrátili z islamu. Ajamianová však tvrdí, že prenasledovanie je znamením toho, že Boh odpovedá na modlitby za moslimský svet. „Boh sa hýbe,“ povedala, „.diablovi sa to nepáči, ale ten pohyb je mocný.“

Zdroj: Charisma Magazine
Preklad: Lenka ŠimováSúvisiace články

Nie všetci moslimovia ťa chcú zabiť|Logos 11 / 2011 | Christopher Alam|Svetové náboženstvá
Zasáhnout svět|Logos 12 / 2022 | Alžbeta Hýsková|Zo života cirkvi
Abrahámovo požehnanie|Logos 1 / 2011 | Adrián Šesták |Téma
Nové narodenie|Logos 3 / 2009 | E. Hagin Kenneth |Vyučovanie
Pokračujeme|Logos 8 / 2020 | Jaroslav Kříž |Pokračujeme