Veď Pán je Duch, a kde Duch Pánov, tam sloboda. (2. Korinťanom 3,17)

Je to vojna Goga a Magoga?

Autor tvrdí, že potenciálny rozhodujúci nukleárny stret Izraela a Iránu by mohol dať do pohybu naplnenie proroctiev v Ezechielovi 38 a 39.

Vynárajúci sa nukleárny stret medzi izraelským premiérom Benjamínom Netanjahuom a iránskym prezidentom Mahmudom Ahmadinedžádom by mohol dať do pohybu naplnenie proroctiev v Ezechielovi 38 a 39 – o mystickej „vojne Goga a Magoga“. Toto uvádza New York Times ako tvrdenie svojho najlepšie predávaného autora Joela Rosenberga.

Tieto biblické predpovede, vysvetľuje bývalý politický poradca Netanjahua, odkazujú na útok koalície národov na Izrael, ktorý sa odohrá v posledných časoch, pričom súčasťou koalície bude aj Rusko a Irán.

Vo svetle upevňujúcich sa vzťahov medzi Iránom a Ruskom a tiež výpovedí tajomníka obrany USA Leona Panetta o tom, že Izrael pravdepodobne na jar alebo v lete zaútočí na iránske nukleárne zariadenia, to podľa Rosenberga vyzerá tak, že prorocký scenár opísaný prorokom Ezechielom pred viac než 2600 rokmi „by sa mal odohrať teraz“.

Vladimír Putin, prvý ruský vodca v histórii, ktorý formuje úzke vzťahy s Iránom, bol znovu zvolený za prezidenta Ruskej federácie, ktorá dodáva zbrane a nukleárne expertízy Iránu. Putin sa ujal funkcie ruského prezidenta 7. mája 2012.

Na základe sútoku týchto udalostí sa vojenskí experti snažia odhadnúť potenciálny rádioaktívny spád pri útoku Izraela na iránske jadrové zariadenia, kde dochádza k obohacovaniu uránu. Tajná americká vojnová simulácia, zverejnená v marci, došla k záveru, že prípadný izraelský vzdušný útok by viedol k širšej regionálnej vojne a zatiahol by do konfliktu aj USA.

Izraelskí predstavitelia však neveria, že preventívny úder na iránske nukleárne zariadenia vyústi do totálnej vojny. Naopak, sú presvedčení, že by to mohlo povzbudiť iránskych občanov k zvrhnutiu Ahmadinedžáda, vodcu, ktorý je hnaný teológiou posledných čias, vyznávanou moslimskou ortodoxnou vetvou Šía, ktorá tvrdí, že príchod islamského mesiáša – 12. imána – sa dá urýchliť zničením Izraela a USA.

„Otázkou pre izraelských vedúcich predstaviteľov je, či okrem vojny už vyskúšali všetko, aby zastavili Irán,“ hovorí Rosenberg, autor článku Dokáže sa Amerika včas zotaviť zo svojich ekonomických a duchovných výziev?.

„V stávke je však to, že ak Irán získa nukleárne zbrane, tak za 6 minút dokáže niečo, čo Hitlerovi trvalo 6 rokov, a síce, zabiť 6 miliónov židov.“

Hoci Obamov kabinet dúfa, že ekonomické sankcie zo strany USA a Európskej únie vytvoria na Irán dostatočný tlak, aby krízu vyriešil diplomatickou cestou, Rosenberg tvrdí, že prezidentovi Netanjahuovi príležitostí udrieť rapídne ubúda, keďže Irán presúva svoje jadrové zariadenia do betónových podzemných bunkrov.

Počas svojej kampane za znovuzvolenie urobil Putin záväzky, ktoré ho budú stáť stovky miliárd dolárov, keď sľúbil zvýšenie platov policajtom, požiarnikom, učiteľom, vojakom a dôchodcom. Rosenberg verí, že jedinou cestou k naplneniu týchto sľubov je, ak cena ropy, ktorá generuje polovicu daňových príjmov Ruska, značne stúpne. Pretože nestabilita cenu ropy zvyšuje, Rosenberg hovorí, že existuje „ekonomická dynamika tejto kalkulácie“ a Putin by tak mohol mať motív podnecovať nepokoje na Blízkom východe.

„Putin by mohol Izraelčanom povedať: Ak zaútočíte na Irán, budeme to brať ako útok proti Ruskej federácii,“ hovorí Rosenberg. „Je ťažké si predstaviť, že by Netanjahu išiel do útoku s priamou a hodnovernou hrozbou ruskej odvetnej akcie.“

„Zdá sa, že tento vývoj sa zhoduje s tým, čo predpovedal prorok Ezechiel pred viac než 2600 rokmi,“ vysvetľuje. „V Ezechielovi 38 prorok písal, že Gog – ktorý sa interpretuje ako ruský diktátor – povedie koalíciu národov v útoku na Izrael, a tým podnieti Boží nadprirodzený zásah,“ hovorí Rosenberg.

Biblickí učenci sa líšia v názore na to, či sa táto bitka objaví pred alebo na konci sedemročného obdobia súženia – v čase, keď antikrist bude kontrolovať globálnu vládu. Niektorí veria, že vojna „Goga a Mogoga“ bude pred veľkým súžením, na konci ktorého dôjde k bitke pri Armagedone.

„Toto bude deň veľkého súdu, keď Boh obráti svoj nadprirodzený hnev proti nepriateľom Izraela,“ hovorí Rosenberg. „Bude to aj deň veľkého duchovného prebudenia. Množstvo moslimov a židov uverí v Ježiša ako Mesiáša, keď sa toto dramatické proroctvo naplní.“

 

Zdroj: Charisma
Autor: Troy Anderson
Preklad: Jaroslava MarcinekováSúvisiace články

Bude vojna?|Logos 10 / 2019 | Jaroslav Kříž |Téma
Ropa a vojna|Logos 10 / 2008 | Adrián Šesták |Izrael
Vojna v Gaze|Logos 1 / 2009 | rcs |Aktuálne
Čo je fašizmus?|Logos 1 / 2022 | Martin Vincurský|Zamyslenie
Viera je poslušnosť|Logos 5 / 2015 | Daniel Šobr |Zamyslenie